En Sevdiğim Karikatürler – İlk 15

Aslında başka iki yazı için araştırma yapıyordum ama birden buralara sürüklendim, karikatür üzerine karikatür okudum, eğlendim.  Mutsuz, nursuz, sevimsiz ortam ve zamanlarda insana iyi gelir karikatürler.   Seçtiğim yaklaşık elli altmış karikatür arasından en sevdiklerimi çok zor da olsa sıraladım. “TOP 15” oldu böylece :).

İşte benden yorumları ile en sevdiğim  karikatürler – ilk 15:

1) Samsun’a Çıkış – Yiğit Özgür. 

Samsuna çıkacağız Hanım – Yigit Özgur

Bu nasıl bir zeka? Bu espri insanın nasıl aklına gelir?  Paşanın kıyafeti, kararlı ve gururlu dimdik duruşu, eşinin baygın ve umursamaz bakışları, kıyafeti, öne eğimli yürüyüşü, tüm detaylar.  Bu karikatürü ilk gördüğümde bayılmış, uzun uzun incelemiş, epey bir paylaşmıştım.  Kahkaha ile güldürmekten çok hayran bıraktıran bir karikatür bu.  Yiğit Özgür zekası, ayırt edilir Yiğit Özgür kıvrımlı çengel burun ve arka plan çizimi ile…

2) Sürü Psikolojisi – Özer Aydoğan 

Sürü Psikolojisi-Karikatürü-Özer Aydoğan

Özer Aydoğan’ın çizimi bana favori karikatüristlerim Yiğit Özgür ve Selçuk Erdem’e kıyasla biraz sert ve kaba gelse de esprileri harika.  Diğer birçok karikatürünü de uzun listeme aldım ama bu karikatür tüm listemde ikinci sıraya oturdu. “Yenge notere giderse ben de giderim” … Ya o koyunların bakışları…

3) Çiftliğinde İiillliiii Bibininnn – Yiğit Özgür

Bakışlar beni kahkahayla güldüren…  bir insan nasıl iki nokta ile bir çift göze inanılmaz anlamlar yükleyebilir? 3. karede şarkı söyleyen cinpirik tipin karşıdaki adamın ağzına bakışına bakın. Bir şeyler söylesin diye bekliyor. Söyleyince seviniyor ve lafı gediğine koyuyor. Adam da gediği geldiği yere koyuyor… Hahaha, tam sosyal medya için sloganlık bir karikatür “iiiilllliiiiii bibinin”

4) Ne Diyo Ya Bu… – Yiğit Özgür

Bu diğerlerinden farklı. Bu, her baktığımda direkt, düşünmeden, hemen, anında güldürüyor. Her baktığımda güldürüyor.  Tipe bak yahu… kıyafet Türk filmlerinden fırlamış gibi, rahmetli Ayhan Işık’ın yaşlanmışı sanki.  Adam ayrı komik, el hareketi, gözleri ayrı komik.  Burunlar yine Yiğit Özgür çengel burunu.

5) Tişikkirlir Sipirmin – Yiğit Özgür

sipirmen

Bu karikatürün yorumluk bir yanı yok, yeterince ünlü sosyal medyada, hatta günlük hayatımızda kullandığımız bir terim olmuş vaziyette “tişikkirlir sipirmin”. “Sizin yüzünüzden kahraman yetişmiyor ülkede” yorumu ise oldukça yerinde bir kamu spotu. haha 🙂

6) O zaman Dans, Renk – Yiğit Özgür

Bu karikatür de aynı üstteki gibi yeterince ünlü.  Şiir gibi, pek zarif ve insanı coşturan bir karikatür. Sayın Yiğit Özgür ellerine sağlık.  O bale ayağı nedir, o bale ayağı !

7) İki Ucu Boklu Değnek – Yiğit Özgür

7-iki-ucu-boklu-değnek–yigit-ozgur

Takımı bozamıyormuş ! Bu bana göre siyasi bir karikatür.  Benim sık sık aklıma geliyor bu karikatür maalesef. Neyse hayır! hayır! siyasete kesinlikle girmeyeceğim. Haydi kalkın eğlenmeye geldik.  Bunalıma girmek istiyorsan televizyon seyret yeri burası değil.

8) Evrene Olumlu Mesaj – Selçuk Erdem

8-yedim-ben-onu-selcuk-erdem

Valla bu çok bir favorim. Kızdaki umut dolu bakışa, el hareketine bakınız.  Uzaylıda bir genişlik, bir rahatlık… Çok kızıyorum uzaylıya ” Nasıl yer yaa, pis hain, dost most değil bunlar, atın taşı kafalarına, resmen kızın mesajını yemiş, pisboğaz” Bu karikatür tam da  arkadaşlarla “bu evrene yollanan mesajlar nereye gidiyor” konulu sohbetimiz üzerine cuk oturmuş, beni çok eğlendirmişti.

9) Tarihi Gerçekler – Selçuk Erdem

Sanırım bu karikatür üniversite yıllarımda satın aldığım Selçuk Erdem’in kitabında en sevdiğim karikatürdü.  Tarihe ışık tutuyor.  Artık sadrazam mıdır? paşa mı, vali mi, ne efendilerdir bilinmez ama padişahın yanındakilerin o süpheli, ikna etmeye çalışan, yılgın bakışları beni öldürüyor.


10) Senin Burnun Niye Bu kadar Büyük – Selçuk Erdem

 

10-senin de kıçın kocaman-selcukerdem

Kurt biraz ayıp etti ama Kırmızı başlıklı kaba kız da hak etti doğrusu.

11) Bir de Fikibok Var – Yiğit Özgür

11-çükübik-mi-fikibok-mu-yigit-ozgur

Yiğit Özgür’ün bu hunili karikatürlerinin hepsi birbirinden yaratıcı, kelime oyunlarıyla dolu ve gerçekten çok  komik.  Ama bu… fikibok, çükübik paha biçilmez, unutulmaz. “Allah bin çeşit belanı versin” lafı beni en çok güldüren.

12) Bilgi, Birikim, Bikini – Yiğit Özgür

12-bilgi-birikim-bikini-yigit-ozgur

Adam ciddidir, çok ciddidir, hatta iş görüşmesindedir ve istifini hiç bozmadan cevap verir “…bikini…”

13) Vıcır Vıcır – Yiğit Özgür

13.vicır-vicır-vicir-yigit-ozgur

Bunu can kardeşim Aslı gönderdi bana (daha bir çok gönderdiğinin yanında) “Gül gül öldüm” denir ya! İşte öyle bir şey… “Vıcır vıcır…” Adamdaki gözlük olsun, ustadaki tecrübe, olgunluk, durgunluk olsun… akla zarar.

14) Negatif Enerji – Yiğit Özgür

14-negatif-enerji-.yigit-ozgur

Burada tiplerden çok konuşmalar muhteşem.  Enerji, çakra, su grubu, toprak grubu…

15 a) Neyse Ucunda Ölüm Yok Ya! – Selçuk Erdem

15-b-Atma-lan-selcuk-erdem

Bu gezgin yeniçeri… sweatshirtü, sırt çantası, masum, heyecanlı, yeni gençlik bakışlarıyla. Padişah ise eli kılıcında.  Valla padişa madişah demem bu genç heyecanlı sabiye dokunursan ben canını alırım senin. Şeytan sil diyor padişahı karikatürden, gezmeye devam etsin ergen.

 

15 b) Tam Ayağıma Oturdu Hergele – Yiğit Özgür

15-tam-ayagima-geldi-hergele-yigit-ozgur

Futbolla ilgim yok, karikatürdeki hissiyatı bilmem ama öyle güzel çizmiş ki insana bilmediği şeyi hissettiriyor.  Valla benim de bir patlatasım var.

Fark ettiyseniz 16 oldu ama son ikisinden birine kıyamadım.  Ah bir de kıydıklarımı görseniz. Yahu öyle karikatürler var ki… Aslında tabi bunlar son on belki yirmi yılın karikatürleri.  En iyi 15 demek yanlış.   Haksızlık yapmamak adına çok büyük araştırma istiyor tabi ki bu konu.  Neler var neler; çeşit çeşit dergilerden fırlayan unutulmaz kahramanlar, unutulmaz çizerler… Sadece Türkiye’den de değil bir Gary Larson var mesela ben Selçuk Erdem’de büyük etkisi olduğunu düşünürüm.  Belki bir gün onu da anlatırız burada.

Kocacığım Emre Şen ve Mufitom Aslı Aydın’a katkılarından dolayı teşekkür ederim.   Güldürmek ne zor iş.  Güldürebilen zekaya, cesarete ve öz güvene hayranım.   Kendi adıma tüm bu karikatüristlere teşekkür ederim.

 


 

“İtfaiyeci” Bilmecesinin Cevabı: Poker oynayanlardan yalnızca David erkektir.  


 

2 YORUMLAR

  • Benimki de öyle oldu aslında, epey zorlandım. Hatta 2. onbeş hazır ama yazamadım yazısını bir türlü 🙂
   Siz de en sevdiğiniz birkaçını paylaşın, beraber gülelim.
   Yorumunuz için teşekkür ederim, hepimiz hep gülelim,

   Sevgiler,

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *