İçerik Pazarlaması İstatistikleri (2014 – 2019)

İlk bölümünü Blog Trendleri ve İstatistikleri başlığıyla paylaştığım listenin ikinci bölümü olan İçerik Pazarlaması İstatistiklerinin ilki kadar işe yarayacağını umarım. Bu liste 2014 yılından 2019 yılına kadar yapılmış olan çeşitli araştırma sonuçlarının derlenmesinden oluşuyor:

 1. İçerik pazarlaması klasik pazarlamaya oranla %62 daha az bütçeye ihtiyaç duyar ve klasik pazarlamanın 3 katı kadar potansiyel müşteri kazandırır. (Kaynak: DemandMetric)
 2. Firmaların %74.2’si, içerik pazarlamasının potansiyel müşteri sayısı ve müşteri kalitesini arttırdığını söylüyor. (Kaynak: Curata)
 3. 2015’te büyük firmalar için yıllık ortalama içerik pazarlama harcaması 1.75 milyon dolar olarak belirlenmiş. (Kaynak: Content Marketing Institute)
 4. 2019’da içerik pazarlama harcamasının yıllık 300 trilyon dolara ulaşacağı belirtiliyor. (Kaynak: MarketingProfs)
 5. Günde 2 milyon blog yazısı yayınlanıyor. (Kaynak: MarketingProfs)
 6. B2B pazarlama profesyonellerinin %93’ü içerik pazarlamasını kullanıyor. (Kaynak: CMI + MarketingProfs)
 7. B2B pazarlama profesyonelleri parzarlama bütçelerinin %39’unu içerik pazarlamaya harcıyor. (Kaynak: TopRank)
 8. B2B pazarlama profesyonellerinin %61’i, içerik pazarlaması ekipleriyle günde veya haftada en az bir kez buluşuyorlar. (Kaynak: CMI)
 9. İçerik pazarlaması stratejileri uygulayan firmalar uygulamayan firmalara oranla 6 kat fazla dönüşüm oranı elde ediyorlar. (Kaynak: CMI)
 10. İçerik pazarlaması klasik pazarlamaya oranda 3 kat daha fazla potansiye müşteri üretiyor. (Kaynak: Marketeer)
 11. Önceliklerini içerik pazarlamasına yönlendiren firmalar 5 kat daha fazla dönüşün oranı elde ediyorlar. (Kaynak: Kapost)
 12. Pazarlama uzmanlarının %28’i reklam bütçelerini azaltarak içerik pazarlamasının bütçesini arttırıyorlar. (Kaynak: Gartner)
 13. B2B pazarlama profesyonellerinin %70’i 2016’ya göre 2018’de daha fazla içerik üretmeyi planlamıştı.(Kaynak: CMI)
 14. Pazarlama uzmanlarının %78’i içerik pazarlamasının pazarlamanın geleceği olduğuna inanıyorlar. (Kaynak: Demand Metric)
 15. Organizasyonların %73’ü içerik pazarlama stratejilerini denetleyecek bir uzmana sahipler. (Kaynak: CMI + Marketing Profs)
 16. Kurumsal firmaların %86’sında içerik pazarlaması uzmanı yer alıyor(Kaynak: CMI + Marketing Profs)
 17. Ufak firmaların %48’inde yazılı bir içerik pazarlaması stratejisi varken, büyük firmaların %41’i yazılı bir tratejiye sahip.(Kaynak: CMI + Marketing Profs)
 18. Pazarlama profesyonellerinin %69’u içerik pazarlamasının halkla ilişkiler ve e-posta’ya (direct mail) göre daha üstün olduğunu düşünüyorlar.(Kaynak: Writtent)
 19. B2B pazarlamacılarının %76’sı içerik sayısının fazlalığına göre kalitesinin iyi olmasının daha değerli olduğunu vurguluyorlar. (kaynak: MarketingProfs)
 20. 20.B2B pazarlama profesyonellerinin %71’i içeriklerinin, UX – user experience yani kullanıcı deneyimini ne kadar etkilediğini inceliyor ve bu konuya dikkat ediyorlar. (Kaynak:MarketingProfs)
 21. Pazarlama profesyonellerinin yaklaşık %49’u içerik pazarlamasını alışveriş süreciyle eşleştirmeye çalışıyorlar. (Kaynak: Contently)
 22. En önemli 3 içerik pazarlaması stratejik amacı: satış/potansiye müşteri, sales/leads, müşteri bağlılığı, marka bilinirliği (Kaynak: Curata)
 23. Tüketicilerin %90’ı, içerik üreten firmaların onlarla uzun ilişkiler kurmaya niyetli olduklarının düşünüyorlar. (Kaynak: TMG)
 24. Sitenize gelen okuyucunun %50’si 3 saniyede siteniz yüklenmezse sitenizi terk ederler. (Kaynak: MontParnas)

 

 

 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *