Siz hiç, bir kitabı tutmaktan korktunuz mu? Korkunun Kralı Stephen King’in Hayatı ve Eserleri 

*2019 verileri ile güncellenmiş yazı

Dikkat! Rahatsız Edici Korku İçeriği Barındırabilir: 

Sarı yağmurluklu çocuk yağmur sularında akıntıya kapılan kağıt gemisinin peşinden koşmaktadır.   Kağıt gemi logar ızgarasından aşağıya süzülür, çocuk eğilir ve içeriye doğru bakar…

Saat olmuş 03:00.  Ranzada yatıyoruz, ablam üst katta ama yine de uzak, çok uzak.  Elimdeki “Palyaço Pennywise” ondan çok daha yakın.  Uykum var ama sıkıyorsa ışığı kapat ve çok sıkıyorsa okumaya devam et… “O”yu okumayı bırakıyorum ve kapağına bakıyorum.   Hızla yataktan kalkıyor, onu alıp kilitli çekmeceme koyuyor, çekmeceyi kilitliyor, anahtarı yastığımın altına koyuyorum.   Sanki rahat bir uyku uyuyabilecekmişim gibi.

Nasıl tırsak bir çocuktum ve nasıl bayılırdım korku filmlerine.  Kahramanımdı  Stephen King.   Korku romanı okumayı, korku filmi izlemeyi büyüyüp evlenip hamile kaldığımda bıraktım çünkü izleyip izleyip öyle de korkardım ki gecesinde ve ertesinde…, karnımdaki çocuk psikopat doğmasın ya da korkudan düşürmeyeyim  dedim.  O zamandan beri izlemiyorum, okumuyorum.  Faydasını gördüm, kabuslarım çok azaldı.   Çünkü hayal gücü beslenir, beslenir… bes-le-nirrrrrr ve insanı “ham” yutar.  Senin hayalindeki örümcek ile bir korku filmi izleyicisinin hayalindeki örümcek bir olamaz.  Hele hele hiç biri Stephen King örümceği olamaz.

stephen-king-

Evet gerçekten korkutur Stephen King ama “böh” demez sadece.  Sadece korkutmak, iyi korkutmak değildir yeteneği.  Her kitabında tamamen ayrı bir yaratıcılığa hayran kalırsınız.  Her karaktere, geçmişlerine,  yansıttıklarına, yazarın sizi kitabın içine çeken anlatış tarzına inanamazsınız.  Stephen King kitaplarında bir sürü altı kurşun kalemle çizili satırım vardır benim. Bir sürü düşünce, beğendiğim felsefik yorum..   Bu usta yazar, en derinden çıkartır duyguları, korkuları …

Garip bulduğum bir şekilde “çok popüler korku yazarı” olmakla suçlanır King.  Aslında bu açıklamaları bu yüzden yapma gereği hissediyorum ve bu yüzden, King’i basite alanlara hep aşağıdaki filmleri saymışımdır … Hepimizin korkmanın dışında; hayran olduğu, göz yaşlarına boğulduğu, üzüldüğü, umutlandığı hatta güldüğü birçok kitabı ve kitaptan uyarlanan filmi vardır.

korkma-stephenking

Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) filmi Stephen King’in “Rita Hayworth And The Shawshank Redemption” isimli hikayesinden uyarlanmıştır.   Stand By Me yine  The Body  isimli romanından filme uyarlanmıştır.  Yeşil Yol,  Koşan Adam, Dolores Claiborne, Hearts in Atlantis,  Secret Window  hepsi Stephen King romanlarından ya da hikayelerinden uyarlanmış baş yapıtlardır.  Bunların hiçbiri korku romanı ya da filmi olarak adlandırılamaz. (gerçi bir düşündüm de hepsinde bir kayıp, bir ceset, bir büyü, arka planda ya da geçmişte bir cinayet, bir gizem yani gerilim var en azından sürükleyiciliği sağlayacak bir gizem)

“Bir kaza mutsuz bir kadının en iyi arkadaşı olabilir” (Dolores Claiborne’den – çok etkileyicidir, mutlaka izlemelisiniz)

Bir de herkesin bildiği ünlü kitap ve filmlerine değinelim:

Stephen King Kitapları

“O” ( 1990 çekimindeki oyuncuları sevsem de  kitabına oranla oldukça başarısız bulmuştum.  2017’deki “O”yu seyretmedim. Şimdi ise 2019 Eylül ayında Türkiye’de vizyona girmesi beklenen “IT Chapter 2” yu da izlememeye kararlıyım.  Tanıştığımdan itibaren aram pek iyi değil bu palyaçoyla…
Diğer çokça tanınan kitaplarına gelince ise: Sadist, Tepki,  Cinnet, Carrie, Kara Kule serisi, Medyum, Göz, Korku Ağı, Mahşer, Kujo, Tılsım, Yaratık, Ejderhanın Gözleri, Oyun, Kemik Torbası, Eğlence Parkı, Bay Mersedes, Rüya Avcısı ve dahaniceleri sayılabilir.

Stephen King’in Hayatı – Kısaca 

Stephen Edward King 1947 yılında doğar.  Stephen, abisi David, anne ve babaları ile birlikte Maine’de yaşamaktadır.  Baba bir akşam evden çıkar ve bir daha geri dönmez.  Annesi akıl hastanesinde bakıcı olarak çalışmaktadır.  Akrabalarının yardımı ile aileyi geçindirir.   Birçok defa farklı şehirlere taşınırlar ve sonunda yine 1958 yılında Durham, Maine’e geri dönerler.  1959 yılında abisi David ile birlikte yayınladıkları “Dave’s Rag” isimli gazete ile yazarlık hayatına başlar.

1963’te en iyi dostu Chris Chesley ile birlikte 18 kısa öyküyü içeren kitabının basımı yapılır.  “The Long Walk.” İlk romanı reddedilince, yok eder romanı.  Üniversiteden mezun olur, İngilizce öğretmenlik sertifikası alır, bir benzincide iş bulur ve aynı anda kısa öykülerini bazı dergilerde yayınlatmayı başarır.

1971 yılında  üniversite kütüphanesinde tanıştığı Tabitha ile evlenir. İngilizce öğretmenliği yapmaya başlar.

stephen-king-tabita-king

Bir kısa öykü yazar, beğenmez ve çöpe atar.  Tabita çöpten alır ve okur.  Eşini kitabı bitirmesi için ikna eder.  1973 Ocak ayında ilk kitabı Carrie’yi yayıncıya gönderir ve kitap basılır.  İşte yüze yakın romanın, televizyon dizisi, çizgi roman ve onlarca filmin, ödüllerin hikayesi Carrie ile başlar. Kitapları 33 ülkede basılır, 35 dile çevrilir.

Carrie-Stephan-King-İlkbasim(1)

1999 yılında çok ciddi bir trafik kazası geçirir. Üç hafta süren ameliyatlardan sonra iyileşir.  İyileşir ama kazadan dolayı ciğeri, bacağı ciddi hasar görür.  Daha sonra hayat kalitesini bozacak çok ağır bir zatürre geçirecektir.   Kolunda ve ciğerindeki kalıcı hasarlar nedeniyle örneğin günde 2000 kelime yazı yazarken şu anda bunu 1000’e düşürmüştür.

Çiftin üç çocukları vardır. Naomi Rachel, Joe Hill ve Owen Phillip. Tabita King ve üç çocuk hepsi yazarlık yapmışlar ya da yapmaktadırlar.  Özellikle Joe Hill ve Owen Phillip, Amerika’da çok satan kitaplara sahip iki bilim kurgu yazarıdır.  Stephen ve Tabita çifti, dört toruna sahiptir.  Stephen King, halen eşiyle birlikte Bangor, Maine’de yani çoğu romanının geçtiği yerdeki evinde yaşamaktadır.

http://stephenking.com/awards.html kendi resmi sitesinden saydığım kadarıyla çeşitli kurum ve organizasyonlardan kazandığı 191 ödül adaylığı, 52 birincilik ödülü vardır.


Stephen King, Hayatı, Sevdikleri, Eserleri Hakkında…

 • En çok romanı ya da hikayesi filme uyarlanan yazar olarak Guiness rekorlar kitabına girmiştir.
 • Sis’i okudunuz mu? Seyrettiniz mi? Sonunda koltuğunuzdan kalkabildiniz mi?  Hadi kalktınız uzun süre bir daha kendinize gelebildiniz mi?

  sis-stephen-king
 • “Pet Cemetery” Hayvan Mezarlığı filmini seyredip daha sonra yatağınızdan kalkarken ayaklarınızı yere basmadan nasıl kalkabileceğinizi düşündünüz mü?  Ya da vücudunuz yatakta, yere doğru başınızı sarkıtıp yatağın altına baktınız mı?
Pet Cemetary 1989
Hayvan Mezarlığı 1989

Bu arada 5 Nisan 2019’da Hayvan Mezarlığı’nın yeni versiyonunun vizyona gireceği duyuruldu.  Bakalım bu defaki nasıl olacak.

Hayvan Mezarlığı’nın yeni versiyonun fragmanını da şuraya koyalım 🙂

 • Sadist filmini seyrederken ya da kitabını okurken (her ikisi de nadir görülür bir şekilde inanılmaz heyecanlı ve başarılıdır) “galiba nefes alamayacağım ve öleceğim burada” dediniz mi?  Ben kitabı bir günde okudum.  Filminde ise heyecandan tırnağımı elimi kolumu yedim.
misery-stephan-king
 • Kujo kitabını yazarken  alkol ve uyuşturucu bağımlısı olduğu için yazdığını hatırlamadığını biliyor musunuz?
 • Çoğu kahramanları yazardır ve öğretmendir. Kendisi de ingilizce öğretmenliği yapmıştır, çoğu filminde ufacık bir rolde görünür.
 • IMDB Tüm Zamanların En Çok Sevilen İlk 100 Filmi sıralamasında 1 numarada “Esaretin Bedeli” yer almaktadır. Bu film Stephan King romanından uyarlanmıştır.
 • Richard Bachman takma ismiyle “Rage”, “The Long Walk”, “Roadwork”, “The Running Man”, “Thinner”, “The Regulators” ve “Blaze” isimli yedi roman yazmıştır.
 • 304 sayfalık “Koşan Adam” romanını on günde yazmıştır.
 • Tarihteki en başarılı Amerikalı yazar kabul edilir. (Muhtemelen kitap adedi – satış oranı v.b. ???)
 • Yazarken rock muzik dinler.
 • Çoğu hikayesi uydurma bir kasaba olan Castle Rock – Maine’de geçer.   Burada geçen ilk filmi The Dead Zone (1983) ‘un yönetmeni Rob Reiner kurduğu prodüksiyon şirketinin ismini Castle Rock Entertainment koymuştur (deniz fenerli logosu olan)
 • Dave Barry, Ridley Pearson, Scott Turow, Amy Tan, James Luca McBride, Mitch Albom, Roy Blount Jr., Matt Groening, Kathi Kamen Goldmark ve Greg Iles gibi ünlü yazarların da üyesi olduğu “Rock Bottom Remainders” isimli müzik grubunun üyesidir.
 • Yukarıda da belirtildiği gibi tüm aile bireyleri yazardır. Büyük oğlu Joseph Hillstrom King “Joe Hill” takma adını kullanan ödüllü bir yazardır.  Takma isim kullanmasının nedeni babasının ününden faydalanmak istememesidir.
 • En sevdiği romanı Lisey’s Story‘dir. (Lisey’in Hikayesi).  King, 2003’te geçirdiği ağır zatürreden sonra evine geldiğinde odasının, eşi tarafından o hastanedeyken yeniden dekore edildiğini, toparlandığını görür. Annesinin ölümünden sonra annesinin evini nasıl temizlediklerini hatırlar.  “Gidenin ardından etrafın temizlenmesi” duygusu  ona en sevdiği kitabını yazdıracaktır.  Kitabında baş karakterler ünlü  bir yazar ve eşidir.  Yazar hastalanır …
Lisey’s_Story_stephan-king
 • Çocukları: Naomi Rachel (1970), Joseph Hillstrom (1972) and Owen Phillip (1977).
 • Maine’de üç radyo istasyonuna sahiptir.
 • 1980li yıllarda kokain bağımlılığından kurtulmayı başarmıştır.
 • William Golding’in Sineklerin Tanrısı kitabı Stephen King’i çok etkilemiştir.
 • Harry Potter serisinin ve Lost dizisinin hayranıdır.

  TheShinning-Cinnet
 • Kendi kitabından uyarlanan Stanley Kubrick’in yönetmenliğini üstlendiği Shinning – Cinnet (1980) filmi içine sinmemiştir.    Jack Nicholson’ı da beğenmez.  Ona göre kitabında tarif ettiğinden farklı d bir “delilik” canlandırmıştır.   Halbuki film izlenme rekorları kırar, sinema tarihine “en korkunç filmler” arasında anılır. Jack Nicholson’ın kapıdan çıkmış suratı sinema tarihinin fenomenlerinden olmuştur.
 • Kitabı  “Yazma Sanatı” Roger Ebert’e göre yazmak ile ilgili en yararlı ve derin kitaptır ( Gelin görün ki şu anda Türkiye’de hiçbir yerde bulunmuyor )
 • George A. Romero,  King’in çocukluk kahramanıdır.  Şimdi ikisi çok iyi arkadaştırlar.
 • 1995’te  “NY Times en iyi satanlar listesi”ne dört kitabı ile birlikte giren yazar olmuş ve yine kendi rekorunu kırmıştır.
 • Kalabalıklardan hoşlanmaz, ünlü olmaktan nefret eder.
 • Örümcekler ve uçmaktan korkar
 • Kara Kule kitabının hikayesi henüz ünlü olmadan önce hazırdır.
 • 2019 Sonbaharında Institute (Enstitü) filmi vizyona girecektir.

Neler Demiştir ? 

neler-demiştir-stephan-king
 • “İnsanlar neden bunu yaptığımı, bu kadar korkuç şey yazdığımı merak ediyorlar.  Onlara demek istiyorum ki bende küçük bir oğlan çocuğunun kalbi var…. ve ben onu masamdaki kavanozda tutuyorum :)”
 • “Okuyacak zamanınız yoksa, yazmak için gerekli özellikler ve yazmak için zamanınız da yok demektir.”
 • “Eleştirileri okumuyorum diyen yazarlar biliyorum  ya da “beni incitmiyor” diyen yazarlar.  Ben tam tersiyim.  Kötü eleştiri gelmemesi konusunda takıntılıyım. Çıkar çıkmaz okurum.  Üzülürüm ama kısa sürer sonra kendimi toplarım.”
 • “Annie Wilkes karakteri olarak Kathy Bates müthişti (Misery – Sadist).  Ama en sevdiğiniz karakter kim cevabım : Stand By Me (Benimle Kal) filmindeki dört çocuk olurdu. River Phoenix  en çarpıcı olanıydı. “
 • Yetenek, masamızdaki tuzdan daha ucuzdur. Yetenek ile başarıyı birbirinden ayıran şey ise çok çalışmaktır.
 • Yaratıklar ve hayaletler gerçektir.   İçimizde yaşarlar ve bazen kazanırlar…
pennywise-gorusmek uzere

Metin ve görseller için yararlanılan kaynaklar:
http://www.imdb.com/name/nm0000175/bio?ref_=nm_ov_bio_sm http://www.vulture.com/2017/09/every-stephen-king-movie-ranked-from-worst-to- best.html https://twitter.com/moviepilotnews/status/844353939680219136 https://giphy.com/gifs/black-and-white-monsters-criminal-minds-jUqvZOv4iLBHq http://aminoapps.com/page/paranormal/1111170/pennywise-the-dancing-clown http://kalemkahveklavye.com/2017/05/en-unlu-stephen-king-romanlari-ve-gercek- hikayeleri.html http://www.kitapsozler.com/kim-bulduysa-onundur-stephen-king/ http://kayiprihtim.com/roportaj/stephen-kingle-hollywood-ve-uyarlamalar-uzerine/ https://stephenkingtr.wordpress.com/category/kitaplarindan-uyarlanan- filmleri-dizileri/page/3/ http://www.refinery29.com/2017/08/167143/best-stephen-king-movies http://www.sinemajor.com/haber/7941/O-It-Kitap-Incelemesi–Stephen-King/ https://en.wikipedia.org/wiki/Lisey%27s_Story https://www.tor.com/2017/08/02/the-great-stephen-king-reread-liseys-story/ https://www.instagram.com/p/BY3dBqEHoFa/ https://tr.pinterest.com/pin/456341374716523518/ https://www.thefamouspeople.com/profiles/stephen-king-5155.php https://stephenkingtr.wordpress.com/category/kitaplarindan-uyarlanan- filmleri-dizileri/page/2/ http://stephenkinguniverse.com/stephen-king-books http://stephenking.com/library/movie/misery_images.html http://www.horror-flix.com/the-shinning/ http://www.eskimeyenkitaplar.com/reddit-ama-da-stephen-king-sohbeti http://movieweb.com/it-movie-painting-scene-scared-stephen-king/ https://ladycultblog.wordpress.com/2017/07/10/man-of-the-moment-pennywise/

 


Arabadaki Kadın’ın Cevabı:   Kadın arabayı geri geri kullanmaktadır. 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *