Aşil botu, bir kaval Kemiği Kırığı Seyir Yazısı 2 !

Bir Kaval Kemiği Kırığı Seyir Yazısı 2 !

Seyir defteri 23.03.2017 – Kırık sahibi bildiriyor:

Bu yazı daha çok: kırık kemik, aşil yürüme botu, kaval kemiği kırığı iyileşme aşamaları, baston kullanımı ve tavsiyelerden oluşmaktadır. Kaval kemiği kırığı olan ya da yaşadığım her hangi bir şeyi yaşamış, yaşayacak olanlara bilgi verilmektedir.  (İlk yazı için tıklayınız)

Sonra, sıkıldım, amma uzun yazmışsın, bundan da bana ne demeyin.   İhtiyacı olanlar Google’dan bulacak, okuyacak, ferahlayacak… O yüzden yazdım.

Kemik kırılalı beş ay oldu.  Alçıdan çıktık, ailecek sevindik derken solda gördüğünüz robokop botu görünümlü şeyi takmaya başladım. Bunu daha önce kuzenimin eşinin bacağı kırıldığında görmüş oldukça şaşırmıştım.

Nedir Bu Aşil Yürüme Botu ?

Doktora gittik. Tedavinin iyi gittiğini ve artık “Aşil yürüme botu”na geçebileceğimizi söyledi.  O, yuvarlak pizza bıçağı ile elektrikli testere karışımı aletle alçım açıldı.  Alçı içinde kalan kısım kasların erimesi yüzünden incelebilirmiş.  Baktık ki bacakta bir incelme yok.  Sevindik. Bot en az bir ay kalacakmış.

Kaval Kemiği Kırığı Röntgenim.

Bu arada üstte röntgenimi görüyorsunuz.  O “sütun gibi” çivilerimi göstermekte bir sakınca görmüyorum. Hırdavatın +18 bir içeriği yok bence.

Şimdi botu ilk defa kullanacaklar için bilgi veriyorum: Medikal ürünler satan yerlerden alıyorsunuz.  Size takılışını öğretiyorlar.  Çok sıkarak takıyorlar.  Cırtcırtlı bantları var, onları oldukça sıkıyorlar sonra da size verecekleri minik bir el pompası ile havasını alıyorlar.   Böylece sımsıkı bir alçı halini alıyor.  Önce ” Eyvah bunu ben nasıl yapacağım” diyorsunuz, birkaç yapış sonra alışıyor, çevrenize hızınız ve kabiliyetinizle hava atıyorsunuz.    Önceleri alçıdan daha ağır, daha rahatsız bulmam ve doğru kullanıp kullanamadığıma emin olamamam sebebiyle bu botu hiç sevmedim ama sonrasında istediğim gibi çıkarıp takabilmem, çıkardığımda bacağımı, bileğimi çalıştırabilmem ve çıkartıp banyo yapabilmem sebebiyle gözüme girdi.  Bot epey bir pahalı, internette daha pahalıları, daha bir kendinden yapmalıları, daha uygunları yani çeşitleri var. Bir de Letgo’ya baktım (reklam gibi olacak ama aslında değil, gerçekten size yardım etmek amacım,  Letgo’da da insanlar bir defa kullandıkları botları satıyorlar, e siz de inşallah bir defa kullanacaksınız,  faydalanabilirsiniz belki de … )

Neden normal alçıdan sonra bu ” Aşil yürüme botu”na geçildi onu anlatayım: Alçıda bilek oynatılamadığı için zamanla kaslar zayıflamasın ve ciddi fizik tedaviye ihtiyaç duyulmasın diye bu bota geçiliyor.

Koltuk Değnekleri

Tabii bot ile birlikte bir de yeni koltuk değnekleri satın alındı.  Hastahaneden verilenlerin yere değen kısımları sert plastik, kayıyorlar.  Medikal dükkandan alacaklarınızın uçları yumuşak silikon gibi bir plastik, yeri tutuyor, sizi kaydırmıyor fakaaaaat yeri eskisine göre tuttuğu için ve eskisine alıştığınız için yürürken yerden 1-2 cm kaldırdığınızdan emin olmalısınız,eskisi gibi yeri sürüyüp geçmiyor, zonk diye takılıyorsunuz, düşme yapabilir… Islak zemine her ne koltuk değneği kullanıyorsanız kullanın dikkat edin. ( Bu arada baston – koltuk değneği da var Letgo’da, hem de yakınınızdaysa  hemen buluşup satın alabilirsiniz )

Seyir Yazısı 1’de koltuk değneğinden hiç bahsetmemişim.  Koltuk değnekleri  ilk kullanan için bildiğin bayağı zor.   Yok kardeşim, sen beceriksiz değilsin.  Bu iş zor ama korkma çok kısa sürede öğreneceksin, hızlanacaksın.  Çevrende deneyenler olacak, yapamayacaklar. Sen de “yok yaaaa, alışınca çok kolay” diyeceksin.  Güven bana. Valla…

Doktor bileklerimi çalıştırmamı söyledi.  İleri – geriye.  Yani parmak uçlarımı bir bale yapar gibi ileriye uzatıyorum bir üzerine basmışım gibi kendime doğru çekiyorum ( benim tarifimle kimse yapmasın, hiç sorumluluk kabul etmem.  Doktor diyecek önce, bana dedi. ).  Bir de kahve çikolata durumları sonucunda şişmanlamamak için ben ek hareketler yaptım.  Bence bunları kesin yapın.  Faydasını çok gördüm (Üç kilo almışım tabi ama ben abarttım, sen abartma)

Aç parantez (Yandaki resim benim bu beş ayı geçirdiğim koltuğumun yanı. Yani kanepede ayak uzatarak oturulduğunda elimle ulaşacağım her şey mevcut.  Sanmayın ki evimiz Amazon ormanlarında. Göztepe’de sokağımızdaki üç ağaçtan biri şansımıza tam bizim katta. Böyle bir hava veriyor.) kapa parantez.

Ne diyorduk evde denemeyin. Doktor söylesin. Ama doktorun söylemesine gerek kalmadan otururken sürekli poponuzu sıkın bırakın (popo yazmak ayıp mı? kalça üzerindeki etlerinizi! yani  kas-yağ artık sizde ne varsa) sık bırak sık bırak. Tik et bu hareketi kendine.  Bir de yapabiliyorsanız üst bacak üst kaslarına aynı şeyi yap.  Yap ki çikolatadan aldığın yağlar kasa dönüşsün Zeyna ol 🙁 .

Durum aklıma bu karikatürü getirdi.

Neyse sonra bir fizyoterapist uzmanı tanıdığımız sıcak-soğuk şok önerdi. Bir kovaya ılık bir kovaya buzlu su dolduruyorsunuz. Üç dakika ılıkta bir dakika soğukta duruyor. Üç kere yaptım bunu günde.

Seyir defteri 22.05.2017 – Kırık sahibi bildiriyor:

Robokop botum çıkarıldı.  Tek koltuk değneğine geçtim. Bildiğin yürüyorum.  Basarken korkarsın dediler. “Ne korkucam” diye düşündüm.  Basabileceğim en sonunda, gayet mutluyum.  İlk ayağa kalktım valla korkudan midem bulandı.  Korkmadım sanıyorsun bir bakıyorsun bilimum organlar korkmuş,  ama çok hızlı alıştım. Aynı akşam tek koltuk değneğimle yürüyordum.  Hatta bıraktım değneği ertesi gün öylece yürüdüm.  Bacak şişti. Doktoru aradım “Daha erken” dedi.

Şu anda yukarıda bahsettiğim kanepede oturuyorum.  Bu hafta doktora gideceğiz. Bakalım ne diyecek.  Birazdan zil çalacak, acaba kızımın sınavı nasıl geçti.

Görüşmek üzere.

Bir Kaval Kemiği Kırığı Seyir Yazısı 3 – Mutlu Son için tıklayınız.

 


“Yeni Ayakkabılar” Bilmecesinin Cevabı: Kadın sirkte bıçak fırlatma sanatçısının asistanlığını yapmaktadır. Senelerdir bir hedef önünde durmakta ve sanatçı ona bıçaklar fırlatarak gösteri yapmaktadır. O gün yeni ayakkabılarıyla işe gider. Ayakkabılarının topuklarının uzunluğu her zaman kullandıklarına göre fazladır. Sanatçı hep alıştığı oranlara göre bıçaklarını fırlatır. Kadın ölür 🙁 !


 

2 YORUMLAR

 1. Allah Kırık Sahibinden Razı Olsun bu güzel Anlatımı için İnşallah. benimde kaval kemiğim 3 cm parçalı kırıldı trafik kazası sonucu 2 ay 7 gündür yatıyorum platinler var ayakta doktorum altı ay üstüne basmıycaksın dedi ve 2 aydır ayak alçıda basmıyorum fakat evin içinde sürünerek yani popoyla o koltuk bu koltuk geziyorum balkona çıkabiliyorum WC ye girebiliyorum kardeşimmin yardımıyla sağolsun.Doktor Altı ayda kaynarsa iyi normalde böyle kırıklar bir senede anca kaynar gibilerinden konuştu Çok ümitsiZlendim tabi Çünkü Çok hareketli bir çocuğum ve hiperaktiflik hat Safa’da Çok gezen Dalgıçlık yapan 29 yaşında bir gencim Allah kimsenin başına vermesin Ama Bu Hayatta Fazla Zıplamak iyi değil.Alkol Her Kötülüğün Anası babası Herseyin Başı Alkol Allah o içkiyi icat edeni bildiği gibi yapsın.Ne diyelim Allah beterinden korusun herkesi.

  • Mehmet Bey Merhabalar,

   Çok geçmiş olsun ve ilginiz, yorumunuz için teşekkür ederim. Kırığın iyileşmesi, uzun ve zahmetli bir süreç ama insan alışıyor. Gençlerde süreç de daha hızlı ilerliyor, kemik daha hızlı iyileşiyor. Bu süre kendinizi geliştirebileceğiniz, ya da ilgilendiğiniz konularda İnternet’te araştırma yapabilir, bir çok sertifika ve eğitim programından yararlanarak bu zaman kaybını size fayda sağlar hale getirebilirsiniz. İnternet’te gitar dersinden hızlı klavye kullanımı kursuna blog hazırlamaktan Phptoshop kursuna kadar her şey var (bir çoğu ücretsiz hatta)
   Olmuş bir defa, söylediğiniz gibi Allah beterinden saklasın. Ben artık sporumu dahi hayatımda hiç böyle bir şey olmamış gibi yapabiliyorum. Sizde de öyle olacak İnşallah. İnşallah, gelecek yaza yine istediğiniz bölgelerde dalışa gidebilirsiniz. Şimdi nerelere gidebileceğinizi planlayın 🙂
   Üzülmeyin, geçecek.

   Not: Bir kaval kemiği 3 – mutlu son‘u da okursanız fizik tedavi vb. konularında bilgi edinebilirsiniz.

   Sevgi ve saygılarımla,

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *