Dikkat: Bu yazım her özel günde ultra pahalı hediyeler bekleyen kadınları, erkekleri ya da yepyeni ve heyecanlı ve de kırmızı yanaklı sevgilileri ya da gerçekten düşünceli, ince beyleri kapsamamaktadır.

14 Şubat Sevgililer Günü Saçmalık mıdır?

“14 Şubat Sevgililer Günü mü? Ben böyle günlere inanmıyorum”. “Prensip meselesi.” “Tüketim Safsatası”. “Biz daha fazla tüketelim diye uydurulmuş, saçma sapan adetler”, “Kapitalist düzenin mapitalist popüler kültür izdüşümleri!”, ” İnsan içinden gelince hediye almalı, ben zaten içimden gelince bir çiçek alıp gidiyorum” …

“Falan filan…. Inter Milan”

Tabi arkadaşım tabi… Senin zaten sürekli içinden geliyor da sevdiğini sevinçten sevince boğuyorsun.  Geçen gün içinden geldi de bir gül alıp baş ucuna koydun!  Bence ancak portakalı soyar sevgilinin başucuna ulaşana kadar yarısını yutarsın. Her konudaki prensiplerine de sevgililer gününü kutlamamak eylemin gibi uyuyorsundur kesin. Hay prensibine”cool”luğuna kurban olduğum…

Biliyoruz, biz de biliyoruz diğer özel günler gibi bu da tüketim, pazarlama, satış, kapitalizm, satanizm, empresyonizm, septisizm 😛 … için uydurulmuş bir gün.  Doğru ama sen sonucuna bakacaksın arkadaş.  Sevdiğine özel hissettiriyor musun?,  mutlu olmasını sağlıyor musun? onunla ilgilen sen.

Gerçekten %1-2’lik kısımdaysan; bir dükkanın önünden geçerken “Ah! Ne çok sever” deyip, dükkana girip alıyorsan, küçük sürprizler yapıyorsan, sen de bu yazının muhatabı değilsin.

Biz sana “Ponçik Panda ol” demiyoruz ki. 

Sen sen ol bu sevgililer gününde sevdiğine hayatında olduğu için mutlu olduğunu hissettir. Ona kıymet verdiğini göster.  Kalk sabah kahvaltıyı hazırla.  İlla: pırlanta, telefon, çanta falan değil abartıldığı gibi (eğer sırf bunlarla mutlu oluyorsa sevgilin, onu bilemem sen onunla mutlu olacak mısın? sen düşün artık).  Evden bir şeyler bul; sim, pul, kurdele, bir şey… kağıda çiçek çiz kes.  Perdeye ” seni seviyorum” yazısı as .    Balon al.  Unutulmuş güzel bir fotoğrafı çıkart ortaya.  Hiç yapmayacağını düşündüğü bir şey yap.  Mesela evliysen çorap çekmeceni topla.  102 yaşındaki paltonu verilecekler arasına koy. Sevdiğinin çok sevip senin sinir olduğun bir şeyi yap.  Bamya ye “senin için yedim” de.   Ne bileyim? Aç Google’ı bir şiir araştır, yaz onu bir kağıda.  “Yaratıcı Sevgililer Günü Sürprizleri” diye araştır Google’da.  (Hadi yine iyisin aşağıya işine yarayabilecek iki link de ben koydum.)

Yani:  Onun için, onu sevindirmek için biraz zamanını harca.  Emek ver. Bir incelik yap: mutlu et.  Bak o zaman sen de mutlu olacaksın.   Başın derde girmediği için değil, dırdırdan kurtulacağın için değil, mutlu olduğu için mutlu olacaksın.

Kendine dürüst ol dostum.  Kapitalizmi suçuna alet etme.   E öyle tabi, tüketim falan filan tamam ama kimse hatırlatmasa sen hatırlamıyorsun ki “özel hissettirmeyi”

Bu konuda inatçıysan eğer: Sevgilinin sana sevgililer günü hediyesi olarak yazmış olabileceği şu nostaljk şiiri kabul ediver.

Seviyorum ama kimi?
En öküz birisini
Nasıl Anlatsam sana
İlk harflerine baksana.

Uydurulmuş günlerde dahi kutlansa da sevgi en güzel şey.   Kutlanması, hatırlanması gereken şey.  Sevgilin, eşin, çocuğun, sevdiklerinle bu günü kutla.  Kutlu olsun.


Görsel Kaynaklar:

<a href='https://www.freepik.com/free-photo/afro-man-holding-a
-big-heart_1201337.htm'>Designed by Freepik</a>
<a href='https://www.freepik.com/free-photo/
fingers-with-drawn-faces-and-a-heart-in-the-middle_1036192.htm'>
Designed by Freepik</a><a href='https://www.freepik.com/free-photo/
vintage-young-man-making-stop-sign_1198572.htm'>Designed by Freepik</a>
<a href='https://www.freepik.com/free-photo/
man-wearing-a-leather-jacket-doing-no-gesture_1157399.htm'>Designed by Freepik</a>
<a href='https://www.freepik.com/free-photo/
young-crazy-businessman-planning-pose_1183184.htm'>Designed by Freepik</a>
<a href='https://www.freepik.com/free-photo/
crop-woman-holding-toast-with-jam-heart_1655654.htm'>Designed by Freepik</a>

1 Yorum

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *