– Senin İşin Bu: İNSAN Kaynakları

Okumuşsunuz, çalışmışsınız, tecrübe edinmişsiniz; kibar, mütevazi, normal bir insansınız; iş görüşmesine gidiyorsunuz hem de yüksek bir pozisyon ve bu aynı firma için beşinci görüşmeniz.

Adayları ikiye indirmişler.  Taa bilmem nereden yöneticiler gelmiş, üç saatlik görüşme yapılmış, iyi de geçmiş.  “İyi de geçmiş” sanıyorsunuz daha doğrusu.  “Hafta içi sonuçlandırıp arayacağız” demişler.  Bekliyorsunuz, bekliyorsunuz, bekliyorsunuz.  Başka yerlerle görüşüyorsunuz.  Çok istemediğiniz yerden teklif geliyor.  Siz istediğiniz firmayı bekliyorsunuz.  “Ama ama arayacaklardı, öyle demişti İnsan Kaynakları direktörü. Hani iki kişi kalmıştı” diyorsunuz.
Kafanız karışmış, dudakta iki uçuk, son moda “kaynımda da var” panik atak başlangıçları…

Teşekkür ederiz ama…

“Eyyyyy” İnsan kaynakları uzmanı!

Sen neden bunu yapıyorsun? Neden insanı mutsuz ediyorsun?  Neden cevap vermiyorsun?  Hayatın eğitimle geçiyor, hiç mi kendin eğitilmiyorsun?  Üşeniyor musun? En azından bir formatın, hazır mailin yok mu? hani sadece bir isim yazıp yollayacağın.  “Teşekkür ederiz ama…” diyen.  Bu kadar mı umursamazsın?  Bu kadar mı umurunda değil hiç kimse?  Bu kadar mı üşengeç, bu kadar mı yoğunsun? Bu kadar mı çalıştığın firmanın imajı dahi umrunda değil de hala görüşmelerde “Efenimmm firmamız bırbırbır, vırvırvır” diyorsun, sanki firma menfaatini korumak umurundaymış gibi.

Oysa geri dönsen “Bak, en azından geri döndüler, düzgün bir şeyler yazmışlar” diyeceğiz çevremize.  Çalıştığın firmayı öveceğiz sayende.  Belki de adınla seni öveceğiz ( Bak burada bile olması gerekeni yaptırmak için rüşvet teklif ediyorum – valla bitmiş bizim toplum ahlakı).

İnsanın kıymeti yok bu ülkede. Bu hepimizin bildiği gerçektir ama senin işin bu: İnsan Kaynakları.  Biraz daha idealist olsana.  İş başvurusunda bulunanlara bir zahmet geri dönsene.  Negatif – pozitif bilgi versene.  Oturduğun yerde sevap kazanma hakkın var, kullansana arkadaşım.

Sen yap bunu, sana bağlı olanlara yaptır, öğret de biraz daha güzel olsun şu dünya.   Sen yap da bu düşünceli ve/veya profesyonel davranış başka bir yolla sana geri dönsün.
Hadi be kardeşim bir değişiklik kat şu hayata.

Ve eeee ne demişler:
İşini layıkıyla yapana değil sözüm
“Söz meclisten dışarı” tabi, iki gözüm.

 


Görsel Kaynaklar:
 http://www.izhangroup.com/insan-kaynaklari.html
 https://www.iienstitu.com/insan-kaynaklari-yonetiminin-gelecegine
-elestirel-bakis

 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *