Google: “Doğru olduğunu bildiğimiz on şey”  – 1 ‘i okumak için lütfen tıklayın.

larry-page-sergey-brin

Bu kadar finansal ve tarihsel verinin ardından asıl beni ilgilendiren; biraz daha romantik, insancıl kısıma gelmeliyim.   Bloğumu yapmaya başladığımda tanıştım ben asıl Google ile.  Önce Google Analytics ile tanıştım, çok şaşırdım ve korktum.  Siteme giren kişilerin hangi şehirden girdiklerini, ne kadar zaman harcadıklarını, okuyup hemen kapattıklarını ya da okumaya devam ettiklerini, genel olarak demografik özelliklerini bana rakamsal olarak verdiğini görünce artık gerçekten saydam bir dünyada yaşadığımızı fark ettim, tamamen saydam.

Sitemin yeni bir site olmasına rağmen kurallara uygun davranması yani alıntılarının yerini yurdunu bildirmesi, özgün olması, çalıp çırpmaması neticesinde Google’da üst sıralarda yer almaya başladım. SEO dedikleri Search Engine Optimisation ( Arama Motoru Optimizasyonu) kavramındaki en önemli konunun “okuyan için yaz, Google’da üst sıralara çıkmak için yazma” kuralı olduğunu gördüm.

Google Adwords – reklam sisteminin oldukça adil olduğunu,   reklamını daha üst sıraya çıkartmak isteyen firmanın daha iyi bilgi sağlayan firma olması gerektiğini, daha fazla para vererek üst sıralara gelinemeyeceğini gördüm.

Google’ın insanları “gerçek ve doğru bilgiye” onları yormadan ulaştırmaya çalıştırdığını, her geçen gün bunu geliştirmeye uğraştıklarını bu nedenle zirveye doğru hızla ivme kazandıklarını gördüm. Öyle ki doğru bilgi sağlamak adına kullanıcıları eğitmeyi de en ön plana almışlardı.  Ben kendimi eğitiyorum.  Siz de duymadıysanız henüz, tavsiye ederim: Dijital Atölye.

google dijital atölye

Sonra Google ofislerinin resimlerini gördüm ( ortaya karışık bir şey koyayım buraya ):

google-calisma-ortami

Sonra sahiplerinin ve çalışanlarının bahsettikleri köpeklerini okudum.  Çoğu Google ofisinde evcil hayvanlarını ofise getirebildiklerini duydum.

Google'ın ilk köpeği Yoshka
Google’ın ilk köpeği Yoshka

Sonra da felsefemiz diyerek açıkladıkları on maddelik değerlerini kendi siteleri yani https://www.google.com.tr/about/philosophy.html ‘de buldum. Başka bir sitede de bahsedilmemişti, şaşırdım. Buraya aynen koyuyorum.

Buyurun:

Doğru olduğunu bildiğimiz on şey

Google sadece birkaç yıllık bir şirketken ilk olarak bu “10 şey”i yazdık. Zaman zaman bu listeye geri dönüyor ve doğruluğunu koruyup korumadığına bakıyoruz. Umarız koruyordur ve siz de her zaman bizden bu listeye bağlı kalmamızı isteyebilirsiniz.

1. Kullanıcıya odaklan, gerisi kendiliğinden gelir.

Başından beri, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya odaklandık. İster yeni bir internet tarayıcısı ister ana sayfanın görünümüyle ilgili yeni bir düzenleme tasarlıyor olalım, bunların nihai olarak kendi dahili amaçlarımıza veya sistemimize değil, size hizmet etmesini sağlamaya büyük özen gösteririz. Ana sayfa arayüzümüz açık ve basittir, sayfalar anında yüklenir. Arama sonucu yerleşimleri hiçbir zaman hiç kimseye satılmaz ve reklamlar reklam olarak açıkça işaretlenmekle kalmaz, aynı zamanda alakalı içerikler sunar ve dikkati dağıtmaz. Ayrıca yeni araçlar ve uygulamalar geliştirdiğimizde, bunların kusursuz çalışmaları ve sizi “şöyle olsaydı daha iyi olmaz mıydı” diye düşünmek zorunda bırakmamaları gerektiğine inanırız.

2. En iyisi, bir şeyi gerçekten ama gerçekten iyi yapmaktır.

Biz arama yaparız. Yalnızca arama sorunlarının çözülmesine odaklanmış dünyanın en büyük araştırma gruplarından birine sahip olarak, neyi iyi yaptığımızı ve nasıl daha iyi yapabileceğimizi biliyoruz. Karmaşık sorunları çözmeyi ve bilgi bulma eylemini milyonlarca kişi için hızlı ve kusursuz bir deneyim haline getiren hizmetimizi sürekli daha iyi hale getirmeyi, zorlu problemler üzerine her zaman daha iyi çözümler bulmaya çalışarak başardık. Aramayı geliştirme konusundaki kararlılığımız, öğrendiklerimizi Gmail ve Google Haritalar gibi yeni ürünlere uygulamamıza yardımcı olmaktadır. Umudumuz, aramanın gücünü daha önce keşfedilmemiş alanlara taşımak ve kullanıcıların yaşamları boyunca sürekli artan bilgilere erişip daha da fazla şey öğrenmelerine yardımcı olmaktır.

3. Hızlı olmak, yavaş olmaktan iyidir.

Biliyoruz ki zamanınız değerli. Dolayısıyla web’de bir cevap aradığınızda ona hemen ulaşmak istiyorsunuz. Bizim istediğimiz de sizi memnun etmek. Muhtemelen dünyada bizden başka hiç kimse web sitesinin en hızlı şekilde terk edilmesini istemiyordur. Fazlalık olan bit ve baytları sayfalarımızdan ayıklayıp sunucu ortamımızın verimliliğini artırarak kendi hız rekorlarımızı birçok kez kırdık. Böylece bir arama sonucunun ortalama yanıt süresini saliselere kadar düşürdük. İster mobil bir uygulama, ister modern web için yeterince hızlı olmak üzere tasarlanan tarayıcımız Google Chrome olsun, çıkardığımız her üründe hıza büyük önem verdik. Halen her şeyi daha da hızlı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

4. Web’de demokrasi işler.

Google Arama’yı başarılı kılan, başka hangi sitelerin değerli içerik sunduğunu belirleyebilmek için web sitelerine bağlantı gönderen milyonlarca kullanıcıdan güç almasıdır. Her bir web sayfasının önem derecesini, 200’den fazla sinyal ve patentli PageRank™ algoritması gibi bir dizi teknik kullanarak değerlendiririz. PageRank™, web’deki hangi sitelerin başka sayfalar tarafından en iyi bilgi kaynağı olarak “oy aldığını” analiz eder. Web’in genişlemesiyle birlikte her yeni sayfa yeni bir bilgi noktası ve yeni bir oy oluşturduğundan, bu yaklaşım giderek daha etkili hale gelir. Aynı amaç doğrultusunda, yeniliklerin birçok programcının ortak çabasıyla gerçekleştirildiği açık kaynaklı yazılım geliştirme sürecinde de aktif rol alıyoruz.

5. Yanıtları yalnızca masa başındayken aramazsınız.

Dünya giderek daha da mobil hale geliyor: Kişiler nerede olurlarsa olsunlar, ihtiyaç duydukları anda bilgiye erişmek istiyorlar. Dünyanın dört bir yanındaki kişilerin e-postalarını ve takvim etkinliklerini kontrol etmekten video izlemeye kadar birçok işi telefonlarından gerçekleştirmelerine yardımcı olan mobil hizmetler için yeni teknolojilere öncülük ediyor ve yeni çözümler sunuyoruz. Ayrıca, telefon üzerinden Google Arama’ya girmek için de birçok farklı yöntem sağlıyoruz. Buna ek olarak, ücretsiz, açık kaynaklı bir mobil platform olan Android ile her yerde mobil uygulama kullanıcıları için daha büyük yeniliklere ivme kazandırmayı umuyoruz. Android, interneti mobil dünyaya göre şekillendiren şeffaflığı sağlar. Android, sadece daha fazla seçenek ve yenilikçi mobil deneyim sunduğu tüketiciler için faydalı olmakla kalmaz; operatörler, üreticiler ve geliştiriciler için de yeni kazanç fırsatları sunar.

Google-Doodle-Happy-New-Year-2012

6. Kötü olmadan da para kazanabilirsiniz.

Google bir işletmedir. Kazancımız, şirketlere sunduğumuz arama teknolojisinin yanı sıra sitemizde ve web’deki diğer sitelerde görüntülenen reklamların satışına dayanır. Dünyanın her yerinden yüz binlerce reklamveren, ürünlerinin tanıtımı için AdWords’ü kullanırken yüz binlerce yayıncı da site içerikleriyle ilgili reklamlar sunmak için AdSense programımızdan yararlanır. Reklamveren olsun veya olmasın, sonuç olarak kullanıcılarımızın tümüne hizmet verdiğimizden emin olmak amacıyla, reklam programlarımız ve uygulamalarımız için bir dizi yol gösterici ilkemiz bulunuyor:

  • Gösterildiği yerde alakalı olmadığı sürece, arama sonuçlarında reklam görüntülenmesine izin vermeyiz. Keza reklamların yalnızca ve yalnızca bulmak istediğiniz şeylerle alakalı olduğunda faydalı bilgiler sağlayabileceğine inanırız. Dolayısıyla bazı aramalarda hiçbir reklam görüntülenmemesi de olasıdır.
  • Reklamcılığın gösterişsiz de etkili olabileceğine inanırız. İstediğiniz içeriği görebilmenize engel olan pop-up reklamcılığını kabul etmeyiz. Yaptığımız bir analizde, okuyan kişi tarafından alakalı bulunan metin reklamların rastgele açılan reklamlardan çok daha fazla tıklandığını belirledik. İster büyük, ister küçük her türlü reklamveren, bu ileri düzeyde hedefli ortamdan yararlanabilir.
  • Google’daki reklamlar, her zaman açık bir şekilde “Sponsorlu Bağlantı” olarak belirtildiği için arama sonuçlarımızın bütünlüğüne zarar vermez. Bu sıralamaları, asla iş ortaklarımızı arama sonuçlarında daha yüksek bir yere yerleştirmek için değiştirmeyiz ve hiç kimse daha iyi bir PageRank satın alamaz. Kullanıcılarımız tarafsızlığımıza güvenir ve hiçbir kısa vadeli kazanç, bu güvenin zedelenmesine değmez.

7. Daima, bir yerlerde keşfedilmesi gereken bilgi vardır.

Dizinimize internet üzerindeki diğer tüm arama hizmetlerinin sunduğundan daha fazla HTML sayfası ekledikten sonra, mühendislerimiz dikkatlerini henüz erişilebilir durumda olmayan bilgilere çevirdi. Bu işlem, kimi zaman aramaya yalnızca bir telefon numarası, bir adres tablosu ve bir işletme dizini gibi yeni veritabanları eklenmesinden ibaretti. Haber arşivleri, patentler, akademik makaleler, milyarlarca görsel öğe ve milyonlarca kitap içinde arama yapma olanağı eklemek gibi diğer çalışmalar ise biraz daha yaratıcılık gerektiriyordu. Araştırmacılarımız halen tüm dünyadaki bilgileri, yanıt arayan kullanıcılara sunmak için yeni yollar aramayı sürdürüyor.

8. Bilgi ihtiyacı sınır tanımaz.

Şirketimiz Kaliforniya’da kurulmuştur, ancak misyonumuz tüm dünyada her dil için bilgiye erişimi kolaylaştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak, 60’tan fazla ülkede 180’den fazla internet alanı adı sunuyoruz ve sonuçlarımızın yarısından fazlası ABD dışında yaşayan kullanıcılara aittir. Google‘ın arama arayüzünü 130’dan fazla dilde sunuyor, kullanıcılara arama sonuçlarını yalnızca kendi dillerinde yazılan içeriklerle sınırlama imkanı tanıyor ve geri kalan tüm uygulamalarımızı da olabildiğince çok dilde ve erişilebilir biçimlerde sağlamayı amaçlıyoruz. Kullanıcılar, çeviri araçlarımızdan yararlanarak dünyanın öteki tarafında bilmedikleri bir dilde yazılan içerikleri keşfedebilirler. Bu araçlar ve gönüllü çevirmenlerin yardımları sayesinde dünyanın en uzak köşelerinde bile sunabildiğimiz hizmetlerin çeşitliliğini ve kalitesini çok daha iyi hale getirmeyi başardık.

9. Ciddi olmak için takım elbise gerekli değil.

Kurucularımız Google’ı, işin zorlayıcı ve zorlayıcı işlerin de eğlenceli olması gerektiği fikri üzerine inşa ettiler. Güzel ve yenilikçi işlerin doğru şirket kültürüyle ortaya çıkabileceğine inanıyoruz. Ama bu kültür, lava lambalar ve lastik toplardan ibaret olamaz. Takım başarısına ve bireysel başarının getirdiği gurura verdiğimiz önemin genel başarımıza katkısı büyüktür. Farklı özgeçmişlerine rağmen iş, oyun ve yaşama karşı yenilikçi yaklaşımlara sahip enerjik ve tutkulu insanlardan oluşan çalışanlarımıza büyük yatırım yaparız. Resmiyetten uzak bir ortamda çalışıyor olabiliriz, ama kafemizdeki bir kuyrukta, bir ekip toplantısında veya spor salonumuzda yeni fikirler ortaya çıktığında, bunlar baş döndürücü bir hızla paylaşılır, test edilir ve uygulamaya konur. Dahası; bu fikirler dünya çapında kullanıma girecek yeni bir projenin sıçrama tahtası da olabilir.

10. Her zaman daha iyisi mümkündür.

Bir alanda çok iyi olmayı, ulaşılacak son nokta olarak değil, bir başlangıç noktası olarak görürüz. Henüz erişmemizin mümkün olmadığını bildiğimiz hedefler belirleriz, çünkü bu hedeflere ulaşmak için çalışırken, beklediğimizden daha ileriye gidebileceğimizi biliriz. Yenilik ve deneme yoluyla, iyi hizmet sunan ürünler oluşturmayı ve bunları çok farklı şekillerde geliştirmeyi amaçlarız. Örneğin mühendislerimizden biri aramanın doğru biçimde yazılan kelimelerde etkili çalıştığını fark ettiğinde, aramanın yazım hatalarını nasıl ele aldığıyla ilgilendi. Bu da onu, sezgisel ve daha faydalı bir yazım denetleyicisi oluşturmaya yöneltti.

Ne aradığınızı tam olarak bilmeseniz bile, web’de bir yanıt bulmanın sizin değil bizim sorunumuz olduğunu düşünürüz. Küresel kullanıcı kitlemiz tarafından henüz dile getirilmemiş ihtiyaçları tahmin etmeye çalışır ve bu ihtiyaçları karşılamak üzere yeni standartlara sahip ürün ve hizmetler sunarız. Gmail’i hizmete sunduğumuzda, diğer tüm e-posta hizmetlerinden daha büyük bir saklama alanına sahipti. Buradan dönüp baktığımızda bu alan pek büyük gözükmeyebilir, ama bunun sebebi de yeni e-posta standartlarını yine bizim belirlememizdir. Bizim yapmak istediklerimiz bu tür değişikliklerdir ve fark oluşturabileceğimiz yeni yerler aramaktan asla vazgeçmeyiz. En nihayetinde; her şeyin mevcut haliyle ilgili bitmek tükenmek bilmez mükemmeliyetçi yanımız, yaptığımız her şeyin ardındaki itici güce dönüşür.

Ben, bu maddeleri çok samimi, doğal ve değerli buldum. Başlığa da bayıldım. “10 şey” bence geleceğin şirketlerini yansıtıyor, yansıtmalı: saydam, dürüst, saf para için değil, insan hayatını kolaylaştırmak için, “iyi” için uğraşan şirketler olmalı geleceğin şirketi dediğin.

Sevgiyle,

Yazının ilk bölümü için lütfen tıklayın. 

Bu arada yardımları için sevgili eşim Emre Şen’e teşekkür ederim.

 


 

Yazıda Kullanılan Görsel Kaynaklar ve Alıntı Kaynakları: https://smallbusiness.yahoo.com/advisor/brief-history-google-192150025.html http://www.nedir.com/google#ixzz4tQyrm369 https://tr.wikipedia.org/wiki/Google https://www.google.com.tr/about/ https://fedotov.co/google-companies/ http://www.groveis.com/5-companies-that-have-gone-google-and-why/ http://www.nedir.com/google https://www.linkedin.com/pulse/short-history-google-ivijan-stipic/ http://dailycontributor.com/google-founders-to-sell-10-million-shares/10923/ http://www.letsintern.com/blog/inside-google-office/ http://www.bandt.com.au/media/google-creates-new-company-alphabet-where- google-is-a-subsidiary https://www.ovrdrv.com/wp-content/uploads/2013/07/Google-World-Infographic- by-Overdrive-Interactive.jpg http://www.knctlab.com/blog/google-becomes-alphabet-what-why-and-how http://www.businessinsider.com/chart-of-alphabet-google-parent- company-infographic-x-gv-2016-1 https://www.google.com/intl/tr/about/ https://onedio.com/haber/18-dogum-gunu-serefine-internet-dunyasinin-krali- google-sirketinin-kisa-tarihi-594219 https://www.trhaberler.com/onemli-gunler/iste-dunyanin-bilgisini- depolayan-google-ve-kurulus-hikayesi-h277433.html http://dailycontributor.com/google-founders-to-sell-10-million-shares/10923/ https://www.ovrdrv.com/google-world-infographic/ https://www.eritela.com/dunyanin-en-guclu-10-ceosu/ https://www.forbes.com/powerful-brands/list/#tab:rank https://abc.xyz/ https://www.forbes.com/sites/noahkirsch/2016/12/14/worlds-most-powerful- people-ceos/#58a3146523f5“Yolun Sonu” Bilmecesinin Cevabı:   
Bella ve Ethan kasırgaların isimleridir. 


 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *