Pijama Partisinde Neler Yapılır?

Kızım için eğlenceli bir pijama partisi verdik. Yurt dışında “sleep over” ya da “slumber party” diyorlar, bizde adı pijama partisi.  Birkaç kız arkadaş eve çağrılır, bütün gece oyun, oyun, yemek, yemek, yemek, dedikodu, bolca kahkaha ve birlikte, aynı odada, sıkış tepiş, ayak ağızda 🙂 uyku.
Pijama partisi özetle budur diyebiliriz.

Bizimkisi çok güzel geçti.  Kızlar çok eğlendier.  Nasıl eğlendiler, neler yiyip içtiler, neler oynadılar, sıkılacak zamanları oldu mu, hazırlıklar nelerdi? …
Bu yazıda bunları anlattım.  Sizi  ve/veya kızınızı mutlu edecek önerilerim var.

Parti Hazırlıkları:

1) Odayı – Kalacak yerleri planla, düşün:
Kaç kız beraber kalacaklar?  Bir yatak yetmeyecek, odada iki yatak yoksa yere yatak yapılmalı.  Önceden planla ki o gece oda darmadağın olduktan sonra etrafı toplayıp düzen kurmaya çalışma ya da düzenini hop diye planlı kur.

2) Oda süslemesi :
Biz sadece Irmak’ın odasını süsledik.  Bir de salonda yemek yiyecekleri masa ve çevresini.

Pijama Partisinde Oda Süslemesi

 

Pijama partisinde pizza partisi

3)Neler Yiyecekler: 
Kızım ve arkadaşları pizza istedi ve normalde yemedikleri ya da çok az tükettikleri bilumum atıştırmalık.  Ben; kabak çekirdeği, patlamış mısır ve maalesef cips aldım.  Bir de Rus salatası, mercimek köftesi, kurabiye, salatalık, havuç ve kendimi kandırmak adına azıcık sağlıklı olsun diye havuç – kabak salatası.

 

Gecenin asıl sürprizi pastaydı.  Pastanın benzerlerini internette yurtdışı sitelerde bulmuş ve çok beğenmiştim.   Sevgili arkadaşımız Sunay’a bu örnekleri ve isteğimizi anlattık.  Çok güzel bir pasta yaptı.  Sunay’a www.zenpasta.com adresinden ulaşabilirsiniz.
( Ulaşmamışsınız, kapattı dükkanı 🙁 – neyse hayırlısı, fikri alıp her hangi iyi bir butik pastacıya gidebilirsiniz 🙂 )

Sunay, pastanın üzerindeki kızları saç renklerine göre hazırladı.  Süsleme detaylarına da bayıldık, lezzetini de çok sevdik.  Çocuklar kendi bebeklerinin olduğu dilimi yediler.  Kollar bacaklar hep yendi.  Yeni nesil pek duygusal değil, kendi kafalarını koparıp yediler 🙂 .

Pijama Partisi Pastası - Pijama Partisinde Neler Yapılır?
Pijama Partisi Pastası
Oje Sürmece - Pijama partisi oyunları
Oje Sürmece – Pijama partisi oyunları

4) Neler Oynayacaklar:
Aslında en önemli soru bu çünkü asıl amaç eğlenmek.  Kendi kendilerine oyun bulmaya çalışıp vakit kaybetmesinler diye biraz araştırma ve azıcık ön çalışma yaptık.
– Evet yaşları onbir oldu ama hala pinyatayı seviyorlar.  Gitar şeklinde yaşlarına uygun bir pinyatayı sevdikleri lezzetlerle doldurdum. Bir yarım saat onu kırmaya çalıştılar.  Kırıldığında yere saçılan küçük paketleri kapışmaları çok komikti.
– Favori oyun: Oje Sürmece.  Bu oyunun adı “spin the bottle” mış ben de tam tercüme ile “çevir şişeyi” yaptım ama şişe çevrilmiyor o yüzden oje sürmece falan daha uygun olur.  Şöyle birşey:

Oje sürmece - Pijama Partisi
Oje sürmece – Pijama Partisi

Oyunun malzemeleri:  Bir mukavva ( her bunu söyleyişimde Cem Yılmaz aklıma geliyor – “mukavvayı alıyoruzzzz, alınmışı var” ) yani kalın karton, absürt renkli ojeler, karton okun dönmesi için bir boncuk koydum ben ve minik maşa (kırtasiyede bulunuyor, okullarda saat falan yapımında kullanıyorlar, kırtasiyeye sorun anlatırlar).   Oyunun çevresine oturan kızlar sırayla oku çeviriyor ve her okun ucuna denk gelen ojeyi bir ayak parmağına sürüyor.  Sıradaki aynı şeyi yapıyor.  Sonuç rengarenk ayak parmakları, gülüşmeler…

– Gözleri bantla kapalı olarak birbirlerine ruj sürmece.  Sonuç palyaço suratlar ve kahkahalar.
– Gözler yine bağlı olarak birbirlerine muhallebi, v.b. yedirmece
– Kurabiyeyi alınlarına koyarak yüz mimikleriyle kurabiyeyi ağza kadar taşıyarak yeme.
– Pipet ile masadaki bonibonları (nefesi içeri çekerek) bardaklara taşımaca
– Yüz maskesi sürme – yeşil suratlarla dalga geçme
– Çekirdek eşliğinde dedikodu
– Şarkı söyleme
– Dans
ve tabi ki olmazsa olmaz selfie ve musically.

Bir parti gecesini böyle bitirdik.  Sabah kahvaltısında ikramımız nutella yatağında Emre Şen pan cake’i ve serpme kahvaltıydı :).  Kızlarla kahvaltı çok güzeldi.

Bu işi sevdim. Bakalım belki seneye doğum gününde de yaparız.

Düzeltme / Tekzip: Arkadaşımız Mehmet bu düzeltmeyi yayınlamamı istedi -Pan Cake tarifi kendisinden alınmış.  O Emre Şen pan cake’i değilmiş.-  Bu böyle biline. 

Günün Evet / Hayır Bilmecesi (Hikayeyi Tamamlama Oyunu) = 
İki Erkek Çocuk için Cevap: 
Erkek çocuklar ikiz değillerdir ama üçüz çocuklardan ikisidirler :). Çok kolay 
sonuçlu ama akla gelmeyen bir cevap. 

1 Yorum

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *