Kıvırcık Saç Nasıl Bukle Bukle Yapılır? Kabartılmadan Nasıl Kurutulur? 

… Ve aslında, kuaförler neden bunu yapamazlar?  Kıvırcık saçlı olmayanları yakından uzaktan ilgilendirmeyen, fakat kıvırcık saçlıların büyük derdi olan bir konuya parmak basmak istiyorum.

Kıvırcık saçlılar kuaförde kesme boyama v.b. işlemler sonrasında  fön çektirirler.  Halbuki fön, kıvırcık saça uzun vadede zararlıdır.  Kalitesini, kıvırcıklığını bozar.  O zaman “sadece kurutalım” dediğimizde biz kıvırcıklar şöyle durumlarla karşılaşabiliyoruz:

Kuaförlere ve henüz bir yöntem bulamamış olan kıvırcık saçlılara gelsin, umarım işe yarar.

Banyodan çıktıktan sonra nemini çok almadan işe koyulmalıyız! 

Kuaförlerde yapılan en büyük hata bu, saçı yıkıyorlar, önce havlu ile bekliyorsun, sonra saç kurutma makinesiyle hafif kurutuluyor.  Bu sırada saç tel tel ayrılmış ve bukleleri bozulmuş oluyor.  Sonra jöle ya da köpük sürüp vigo ile kurutuyorlar.  Azıcık toparlanıyor ama bir şeye de benzemiyor.

Benim yöntemim şöyle:

Banyoda şampuanlardan sonra saçıma saç kremi uyguluyorum ve tarak veya fırçayla henüz banyodayken açıyorum.

Banyodan çıkınca havlu ile hafifçe ıslaklığını  alıp yeşil renkli “Elidor 7/24 bakım kremi – Belirgin bukleler”i (reklam amaçlı değil, benim yaptığım bu) avucumun içine sürüyor (bir fındık kadar derler ya ben iki fındık kadar sürüyorum. Saçınız kısaysa çok fındık sürmeyin sünüyor), saç diplerime değdirmeden başım ve saçlarım boyunca hafifçe dokunarak yayıyorum. Sonrasında elimde kalan krem kalıntılarıyla ellerimi tarak gibi kullanarak saçlarımı tekrar tarıyorum.Saçlarımın uçlarından tutarak her yerini avucumun içine alıp sıkıyorum.  Kıvırcıklaştırmaya çalışıyorum.

Elime jöle alıp avuçlarıma dağıtıyor, başımı aşağıya eğiyor ve yine “kıvırcıklaştırma” hareketiyle jöleyi saçımın her yerine,(üstlerine de ) diplerine değdirmeden sürüyorum.

Havlu ile nemini iyice alıyorum. Yine “kıvırcıklaştırma hareketi” ile…

Saç aşağıdaki gibi ıslak ama nemi alınmış ve jöleli ve jölesi de havlu ile hafifletilmiş olarak 15-20 dakika kendi kendisi kuruması için bekliyor. İşte burada kıvırcıklaşıyor.

Bekleme bitince yine saça “kıvırcıklaştırma hareketi uyguluyorum ve alttaki gibi bukleler oluşmuş oluyor.Başımı yine aşağıya eğip elimle yine saçı mıncıklayarak hiçbir yeri nemli kalmayacak şekilde kabartarak kurutuyorum.  Burada amacım saçın kabarmaması değil elektriklenip tel tel kabarmaması, bukle bukle kabarması.

Sonuçta saç kabarık ve bukleli oluyor.  Tabi ki her kıvırcığın saçının yapısı ayrı, kıvırcıklık oranları ayrı ama bu şekilde yapmıyorsanız denemenizi öneririm.  Kuaförünüze anlatsanız dahi dinlemeyecek ya da yapmayacaktır muhtemelen – ya da ayıp olur diye siz anlatamıyorsunuzdur.  Siz kuaförde fön çektirin en iyisi.  Ama evde bunu bir kere deneyin… 

Sevgiler,

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *