Çerkez Tavuğu (Emel Teyze’nin) 

Annemin defterinden paylaşacağım ilk tarif Çerkez Tavuğu (Emel Teyze’nin).  Emel Teyze anneannemin ablasıydı, annemin teyzesi yani. Kurduğu sofralar dillere destan olurdu. Tüm aileyi toplar, büyük yemekler verirdi ve her davette illa çerkez tavuğu sofrada bulunurdu.

Bu tarif “annemin yemek tarifleri defteri” bölümünde bulunmasına rağmen maalesef defterde ölçüleri çok net yazılmamış. “Göz kararı” durumları biraz var.  Olsun ben yaptım, harika oldu.  Yalan, annem geçen gün misafirlere yaptı. Ben de fırsat bu fırsat resmini çektim ve yedim de yedim ( star TV’deki Ezgi Sertel’in yemesi gibi yedim, tüm mimiklerimi kullanarak, ıııhhhh ıh ıh diye diye). Hiç seyrettiniz mi bilmiyorum. Ezgi Hn. bir yöreyi ziyaret ediyor ve o yöreyi yiyor. Ekmek bana bana. Bir gün rastlarsanız seyredin, inanamayacaksınız.

Neyse, Malzemeler:
– Bir bütün tavuk
– 300 gr ceviz iç
– 4 kalın dilim ekmek içi
– 1 Çay kaşığı kırmızı biber
– 2 tane sarımsak
– 1 kesme şeker
– Tuz
– Yarım su bardağı süt

Yapılışı:
Öncelikle tavuğu büyük bir tencereye koyup haşlıyoruz. Haşlanan tavuğun tüm etlerini ayıklıyor ve elimizle didik didik ediyoruz (ince uzun didmek ? – dil peyniri gibi). Tüm malzemeye aynı işlemi uygulayıp kayık tabağa tavuğu koyuyoruz.
Sosu:
4 kalın dilim ekmek içini haşladığımız tavuğun suyunda ıslatıp ufalıyoruz. İçine ceviz, tuz, şeker, biber ve sarımsağı ekleyerek karışımı blenderdan geçiriyoruz. Karışım koyulaştığında sütü ilave ediyoruz.

Sosumuzu, servis tabağındaki didilmiş tavuğun üstüne her yerine yetecek şekilde döküyoruz.

Çerkez Tavuğumuzun üzerini süslemek için kırmızı pul biberi zeytinyağında eriterek üzerine döküyoruz.

Afiyet Olsun.Avcı Avlandı’nın cevabı: Avcı karlı bir dağda avlanmaktadır. Silahı ateşleyince çığ düşer ve adam ölür.


 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *