Kedi Dilli Kolay Pasta / Savayer Bisküvili Kolay Pasta

Kedi Dilli Kolay Pasta / Savayer Bisküvili Kolay Pasta

Geçen gün annemin yemek tarifleri defterinden tadını çok sevdiğimi hatırladığım bir pastayı bulup yaptım  Kedi Dilli Kolay Pasta / Savayer Bisküvili Kolay Pasta.  Savayer bisküvi bulmak biraz zor oldu ama… pastanın kolaylığı, halk dilinde kedi dili olarak adlandırılan Savayer bisküvilerini karşı fırından ya da marketten alınca mümkün olabiliyor.  Neyse kafayı takmıştım. Sağ olsun buldu ev ahalisi.

Çok hafif bir pasta, krem şanti sevenlerin bayılacağı ama sevmeyenlerin kendi kremalarını hazırlamalarını önerdiğim bir tarif.   Ben severim o yüzden bu pratik pastayı da çok severdim.   Bu tarif annemin defterine “Şengül’ün Tatlısı” olarak geçmiş. Muhtemelen Şengül Teyze’nin altın gününde yaptığı bir pastaydı ve çok beğenilip tarif alındı hemen.  Aslında tarif daha çok “benden pratik tarifler” bölümüne yakışıyor ama ait olduğu yer defter 🙂

Malzemeler:
– 250 gr Savayer bisküvi
– 1 Paket Krem Şanti
– 1 Bardak Süt

Çikolata Sos:
– 1,5 bardak su
– 1,5 bardağa yakın toz şeker ( ben daha az koydum, en fazla 1 koyun,                                    krem şanti zaten şekerli)
– 1 çorba kaşık nişasta
– 2 çorba kaşığı kakao

Kedi Dilli Kolay Pasta / Savayer Bisküvili Kolay Pasta-krem-santi

 

Yapılışı:

Bir borcama savayer bisküvilerini süte batırıp batırıp yan yana diziyoruz.  Çok çabuk sütü emer, biraz elinizle sıkın cıvık cıvık olmasın.  İlk katı bu şekilde tamamladıktan sonra bir başka kapta krem şanti tozu ve sütü karıştırarak elde ettiğiniz kremayı ilk katın üzerine sürüyorsunuz.

Tekrar savayer bisküvileri süte batırarak krema ile döşenmiş
ilk katın üzerine sıkışık bir şekilde diziyorsunuz ve tekrar üzerine krema sürüyorsunuz.   Borcamı krema biraz soğusun ve katılaşsın diye buz dolabına koyup çikolata sosunu yapmaya başlıyorsunuz.

Yukarıdaki çikolata sosu malzemelerinin hepsini bir tencereye koyup karıştırarak pişiriyoruz.   Fokurdayınca birazcık daha kısık ateşte tutuyor sonra ocaktan alıp soğumasını bekliyoruz.

Sos soğuyunca dolaptaki borcam çıkartıp sosu pastamızın üzerine döküyoruz.

Elimize bir bıçak, kaşık, tahta kaşık ne istersek alıyor ve çok bastırmadan çikolata sosunun üzerinden şekiller yapıyoruz.   Ben dalgalanma gibi bir şeyler yaparım genelde. Böylece alttaki krema ara ara görünüyor. Siyah beyaz tablo gibi çok güzel bir görseli oluyor. Şekil 1-a :

E sonra buzdolabına koyuyoruz, vakti gelince çıkartıp afiyetle yiyoruz.

………………………………………………………………………………………..

Bir Oda İki Kişi'nin cevabı: 
İki kişi odaya girerler.  Biri ayna görür, aynada yalnızca kendi
görüntüsü vardır.  Diğerinin vampir olduğunu anlar... 
Ve "nam nam" tabi gerisi :)

3 YORUMLAR

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *