Yalancı Profiterol
Yalancı Profiterol ( Hatice Teyze’nin )

Yalancı profiterol annemin yemek tarifleri defterinin en önemli tariflerinden biri… hatta sanırım benim en sevdiğim. Hem pratik hem çok şaşırtıcı bir lezzeti var. Bu tarifleri ilk kim uyduruyor hiç anlamıyorum yani çiğ yumurta ile tatlı sosu yapmak ??? ama oluyor işte.

Malzemeler:

– 40 adet Eti Pötibör bisküvi
– 4 adet elma rendesi
– 125 gr. margarin
– 1 paket kakao
– 6 kaşık pudra şekeri
– 3 yumurta
– 1 paket krem şanti

Hazırlanışı:

Bir kapta bisküvileri kırıp un haline getiriyoruz, elmaları soyup rendeliyor ve bisküvi unu ile yoğuruyoruz. Oluşan hamurdan küçük toplar hazırlayıp profiterolümüzü sunacağımız kaba sıralıyoruz.

Üç yumurtamızdan ikisini ve diğerinin sadece beyazını pudra şekeri ile birlikte bir kaba koyarak mikser ile karıştırıyoruz.  Bu süreyi uzun tutmalıyız çünkü profiterolün püf noktalarından birisi bu; sos pişmediği için yerken burnumuza yumurta kokusu gelmemeli.

Daha sonra tavada yağımızı eritip kakaoyu katıyor ve pişiriyoruz.  Kakaolu yağı yumurta ve pudra şekerini karıştırdığımız kaba koyuyor biraz da tüm malzemeleri birlikte mikserden geçiriyoruz. Kakao noktacıklar oluşturmazsa çok daha iyi olur. Bu karıştırmayı da uzun tutuyoruz, koyuca bir sos kıvamına gelince sosumuz hazırlanmış oluyor.

Sosumuzu profiterol toplarımızı koyduğumuz kabın üzerine, her topun üzeri kaplanacak şekilde ( hatta sos topların boyun geçecektir ) döküyoruz.

Profiterolümüzün üzerini hazırladığımız krem şanti ile süslüyoruz. Ben krem şantiyi 1 pakete yarım bardak süt ile yada 2 pakete 1 bardak su ile hazırlıyorum.  Krem şanti koyu olunca şekil vermek daha kolay oluyor.

Mutlaka deneyin, gerçekten beğeneceksiniz.

Şimdiden afiyet olsun 🙂

 


 

“Evdeki Kadın” bilmecesinin cevabı: Kadının kocası belirli bir zaman önce kendisini öldürmüştür.  Yakılmış ve külleri eşine teslim edilmiştir.  Kadının yanından geçerken baktığı küllerinin bulunduğu kavanozdur. 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *