Fındıklı Yoğurtlu Kabak Salatası

fındıklı-yogurtlu-kabak-salatası-1

Geçenlerden bir misafirlikte  kabak adına yediğim en güzel salatayı yedim.  Kaç kaşık yediğimi bilemiyorum.   Dün fırsatım oldu ve salatayı yaptım.  Çok güzel oldu.  Fındıklı yoğurtlu kabak salatası, daha önce kabakla çokça yaptığım ve genelde birçok evde bilinen kabak rendelenerek ve yoğurt ceviz ile karıştırılarak yapılandan çok farklı bir lezzet.

Ben maalesef size tarifte miktarları yaklaşık olarak veriyorum, tam budur dersem atmış olurum. “Göz kararı” miktarları ile bir tarif olacak.  Yani örneğin az yoğurtlu mu seviyorsunuz o zaman az koyun yoğurdu ben tam ne kadar koyduğumu ölçemedim, koyduğum yaklaşık yarım kilodur diyorum.   Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

 

Malzemeler

  • 5 adet kabak
  • Yarım kilo yoğurt
  • 2 baş sarımsak
  • yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 150 gr. fındık
  • Tuz
  • Pul biber

Yapılışı 

Kabakların kabuklarını soyup (ben anneanne usulü tırtıklı bıçakla tıraş eder gibi kazıyorum) minicik küp küp doğruyorsunuz (cacık gibi).

fındıklı-yogurtlu-kabak-salatası-kavurma

Doğradığınız kabakları, zeytinyağını koyup azıcık ısıttığınız tencereye ekliyorsunuz.  Karıştırarak kavuruyorsunuz. Hiç su koymayın, istediğiniz kadar, (bence az) tuz koyuyorsunuz.  Kabak kendi suyunu da çıkararak sizin karıştırmanızla kavruluyor ( sanırım en az bir 10-15 dakika)

Bu salatadaki püf nokta kabakların çok pişmemesi.  Demin cacık gibi dedim ya…  Salataya lezzeti veren kabakların diri diri olması.

fındıklı-yogurtlu-kabak-salatası-kavurma-olmus

Yani kabaklar resimdeki gibi orta pişmiş – diri kalıyorlar.   Bunu tadarak anlamaktan başka çare yok.

Kavurduğunuz kabakları bir kaba alıyorsunuz.  Onlar soğurken siz bir kapta yoğurdunuzu ve ezdiğiniz sarımsağı karıştırıyorsunuz.

Hazırladığınız sarımsaklı yoğurdu kabaklar ile karıştırıyorsunuz.  Bu tabak beklemede kalıyor.

Tam da o sırada tavada kızdırdığınız zeytinyağının (yine yarım çay bardağı olsun) üzerine pul biber ve kırdığınız fındıkları atıyorsunuz.  Fındıkları renkleri biraz değişene kadar tavada çeviriyorsunuz.

Bu yağlı fındıklı pul biberli karışımı, yoğurtlu kabak karışımının üzerine her yerine gelecek şekilde döküyorsunuz.

Tarif bu kadar.  Eğer isterseniz ve misafiriniz varsa sunumu şov haline getirebilirsiniz.  Yoğurtlu kabağı önce masaya koyar sonra tavadan henüz aldığınız kızgın yağdaki fındıkları salatanın üzerine dökersiniz.   İskender efektli “coz” sesi ile havanızı atarsınız.

Afiyet olsun.

fındıklı-yogurtlu-kabak-salatası-2

 


 

“Penceredeki Kadın” Bilmecesinin Cevabı: Kadın bumerang fırlatır dönüşte bumerangı tutamaz.  Kafasına çarpan bumerang nedeniyle beyin travması geçirerek ölür. 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *