Tam Buğday Unlu – Süper Kolay Kahvaltılık Poğaça (Mayasız) 

 

Tam Buğday Unlu – Süper Kolay Kahvaltılık Poğaça-fırında

Tam Buğday Unlu – Süper Kolay Kahvaltılık Poğaça’nın tarifini internetten bulmuştum ama kaybettim sonra.  Allah’tan aklıma yazmışım. Ben aslında  ölçüsüz, öylesine hop diye yapıyorum ve oluyor ama yaklaşık ölçüler ile durum şöyle:

Malzemeler:

– Tam buğday unu ( ben bu sabah yarım paketten yaptım)
– 1 paket kabartma tozu
– 1 paket karbonat
– zeytinyağı ( yaklaşık yarım çay bardağı)
– yoğurt (sanki bir, bir buçuk çay bardağı ya da 2 dolu çorba kaşığı)
– 1 tutam tuz

İç Malzemesi: 

Benim bu sabah çok güzel lorum vardı. Lor peyniri, maydanoz ve beyaz peyniri karıştırdım bu şekilde yaptım ama dilediğiniz her şeyi koyabilirsiniz. Zeytin, kaşar, sosis, ne isterseniz…

Yapılışı:

Malzemelerin tümünü bir yoğurma kabına alalım.  Unu koyalım önce, sonra üzerine yoğurdu biraz yoğurup yağı ve diğerlerini ekleyelim ve hepsini yoğuralım.  Baktınız ki çok cıvık oldu – un koyun. Baktınız ki yoğrulmuyor o zaman yoğurt ya da yağ koyabilirsiniz keyfinize göre.  Tabi: tuz, karbonat ve kabartma tozunu da unutmayalım.  Karışımımız kulak memesi 🙂 kıvamına gelinceye kadar yoğurun.  Çok az yoğrulunca geliyor zaten.

Bu arada tepsinize yağlı kağıt koyun.

Hamurunuzdan yumurta büyüklüğünde bir top hamur koparıp avucunuzun içinde diğer elinizle bastırarak yuvarlak yapın, içine malzemenizi koyup yarım ay şeklinde kapatın.  Hamur birbirine yapışacaktır.  Ben malzemeyi oldukça bol koymaya çalışıyorum.  Az malzemeli hiç sevmiyorum.

Tam Buğday Unlu – Süper Kolay Kahvaltılık Poğaça

 

Bazen öyle çok tıkalıyorum ki poğaça fırında pişerken yarılıyor.  Olsun, biz bol malzemeli seviyoruz.  Yani neden anlatıyorum bunu?  “Yine size kalmış, nasıl isterseniz” demek için.

 

 

Böyle böyle hazırladığımız poğaçayı yağlı kağıda diziyoruz.  Üzerlerine fırça yardımıyla yumurta sarısı sürüyoruz.  Susam ya da çörek otuyla süslenince çok güzel görünüyor.  180 derece ısıtılmış fırında, üstü kızarıncaya kadar pişiyor ki bu da 15-20 dakika civarı. Pişince de pek güzel kokuyor. Hooop diye yeniyor.

Tam Buğday Unlu – Süper Kolay Kahvaltılık Poğaça-pişmiş

İşte Tam Buğday Unlu – Süper Kolay Kahvaltılık Poğaça (Mayasız) böyle yapılıyor.

Afiyet olsun.

 


“Hıçkırık” bilmecesinin cevabı: Adam işi gereği sirkte ateş ile gösteri yapmaktadır.  Ağzına ateş alan göstericilerdendir.  Hıçkırır ve hastanelik olur.  Bu bilmeceyi boğazına kılıç sokan göstericinin başına gelen olarak da cevaplayabiliriz. 


 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *