Yulaf Kepekli Çikolatalı Bar – Bisküvi – Kurabiye

Yulaf_kepekli_cikolatalı_bar_Biskuvi_Kurabiye

Market rafında görene kadar hiçbir fikrim yoktu.  Üzerinde yulaf kepeği yazan bir paket.  Aldım, arkasını okudum ve satın aldım tabi.  Her ne kepeklidir ve az kalorilidir ve bir tatlı yapımına yardımcıdır – koy sepete.

“Ne yapayım bununla” derken, paketin arkasındaki tarif gözüme ilişti, ben de onu yaptım. Ufak değişikliklerle tabi.  Tarifi, deneyimlerimi de ekleyerek yazıyorum.  Yapması çok kolay.  Tadı da marketlerdeki tok tutan, şekersiz ya da az şekerli vitamin barlara benziyor.

Malzemeler:

250 gr yulaf kepeği
100 ml yağsız süt ( ben yarım yağlı koydum)
1 yumurta akı
1 sıkılmış portakal suyu ( hamurunuz katı olursa portakal suyunu çoğaltabilirsiniz)
Portakal kabuğu rendesi ( çok fazla olmasın )
100 gr. ceviz (kırılacak)
100 gr. kuru üzüm
Not: Siz yukarıdaki malzemeleri  es geçebilir, hamur mantığını anlayıp farklı, daha yaratıcı malzemelerle kendi barınızı yaratabilirsiniz. )

Sos:
  Bitter çikolata ya da light çikolata ( 2 büyük paket kullanabilirsiniz, ben 2 orta paket kullandım bir tane daha olsa iyiydi – Ayıptır söylemesi Eti Karam %70 kakaoğlu ile yaptım ben)

Yapılışı: 

Yulaf kepekli cikolatalı portakallı bar

Bir kabın içerisine sos dışındaki tüm bileşenleri koyup yoğuruyoruz.  Kıvamlı bir hamur elde ediyoruz.  Bu hamuru fırın kabına yayıyoruz.  Bence hamur ince olursa yani ufak bir kap değil de biraz daha geniş bir kap olursa daha güzel olur.  Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 15 dakika pişiyor. Çıkartıp biraz soğumaya bırakıyoruz.

Bu sırada bitter çikolatamızı ya da light çikolatamızı bir kapta az bir süt yardımı ile eritiyoruz.  Benmari de yapabilirsiniz (yani kaynar suyun içine bir kabın içinde çikolatayı koyabilirsiniz, kendi kendine erisin – ben sıkıldığım için çok az sütle eritiyorum.  Sütü bol koyunca çok sıvı oluyor.  Çok az dediğim; 3 çorba kaşığı bence 2 büyük bar çikolata için yeterli.

Soğumaya bıraktığımız karışımı ben önce dilimledim ki dökeceğim çikolata kenarlarını da kaplasın. Dilimleyip, barların aralarını biraz açtım ve çikolatayı döktüm.  Oradan hooop buzdolabına. 1 saat sonra çıkarıp yiyebilirsiniz.

Yanına da bir kahve…

Afiyet olsun.


“Koyun” bilmecesinin cevabı: Denizde sırt üstü yüzüyordu ve bulutları seyrediyordu.  Bir bulutu bir cezveye birini bir koyuna benzetti. O sırada bir sürat motoru onu görmeyerek ezdi.


 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *