Fırında Kızarmış Mitite Köfte / Misket Köfte / Kuru Köfte

Kızartma tadında fırında mitite köfte
Kızartma tadında fırında mitite köfte

Köfte ülkemizin en sevilen lezzetlerinden biri. Çevremde ve ailemde gördüğüm kadarıyla  genelde köftelerimizi ızgara veya fırında ya da teflon tavada pişiriyoruz.  Halbuki aslında en lezzetlisi annelerimizin yaptığı kuru köfte dediğimiz kızarmış köfte değil mi? Hani pikniklere giderken de yanımıza alırdık ve soğuk bile leziz olurdu.  Bu tarifim, yani: Fırında Kızarmış Mitite Köfte / Misket Köfte / Kuru Köfte işte sağlığı ve o eski lezzeti birleştiriyor.

Bu güne kadar sadece kızarmış köfteyi kızımın doğum günlerinde yapıyor, renk renk kürdanlar saplayarak sofraya koyuyordum.  Artık yolunu buldum. Köfteyi kızartmıyor, fırında pişiriyorum.  Kimse farkı anlamıyor ve yiyen herkes bayılıyor.

Malzemeler: 

  • 1 kg az yağlı dana kıyma

    Kızartma tadında fırında misket köfte
  • 3 orta boy soğan
  • Kimyon, tuz, karabiber
  • Yarım su bardağı galeta unu
  • 2 yumurta
  • 1 su bardağı galeta unu daha

Yapılışı:

1 su bardağı galeta hariç tüm malzemeyi derince bir kaba alıp yoğuruyoruz.  10-15 dakika yoğurursak daha güzel oluyor.  Küçük toplar yaparak ayrıca bir tepsiye koyuyoruz.  1 su bardağı galeta ununu bir başka tepsiye koyuyor ve köfteleri galeta ununda yuvarlıyoruz.

Galeta unu ile kaplanmış köfteleri yağlı kağıt üzerine fırın tepsisine diziyoruz. Önceden 180 derece ısıtılmış fırında güzelce pişiyor.  Arada bir bakıp kızaran yüzlerini çevirebilirsiniz.

Sonuç çok lezzetli bir köfte oluyor.  Ben yine fırında pişirdiğim sebzeler, soğan ve kızartma için hep hazırladığım domates sosuyla servis yapıyorum.

Kızartma tadında fırında kuru köfte

Afiyet olsun,


Aynı Kurşun Bilmecesinin Cevabı:David vantrologdu. Jane. David’in kuklasıydı.  David, Jane’i eski başarılı vantrolog   Joe’dan çalmıştı ve  Joe intikam almaya gelmişti.  Hem tutkuyla bağlı oluğu kuklayı başka birinin olduğu için yok etmek hem de düşmanını bir daha gösteri yapamayacak hale getirmek istemişti.  Kukla vurulmuş, kuklayı oynatan el parçalanmıştı.


CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *