Fırında Kızarmış Sebzeler (Yalancı Kızartma)

Kızarmış sebzelere kolay ve sağlıklı alternatif.

1
4076

Fırında Kızarmış Sebzeler

Fırında kızarmış Sebzeler

Sebze kızartmasına bayılırım, özellikle biber ve patlıcan. Gelin görün ki artık çoğumuz evlerimizde elimizden geldikçe kızartma yapmıyoruz. Bu tarifi birinden mi duydum, biz ailecek mi uydurduk bilemiyorum ama Fırında Kızarmış Sebzeler tarifimiz şöyle:

Fırında Kızarmış Sebzeler 3Malzemeler:
-Fırında pişirmek istediğiniz sebzeler: kabak,patlıcan,biber
-Domates püresi
-Sarımsak
-Sirke
-Zeytinyağı
-Tuz
-Yoğurt

Dilediğiniz sebzeleri alıyorsunuz, yıkayıp, ince uzun doğrayıp, zeytinyağı ile yağlayıp fırın tepsisine diziyorsunuz. (isterseniz dizmeden önce tepsiyi, dizdikten sonra sebzelerin üstünü yağlayın). Ben 180 derecede pişiriyorum, bakıp piştiğini anlayınca çıkarıyorsunuz fırından.

Bir kayık tabağa dilediğiniz şekli vererek diziyorsunuz.

Üzerinin Fırında Kızarmış Sebzeler 2
kızartma sosu:

Ben yarım kavanoz yazın yaptığım ve kış için sakladığım domates püresini (marketlerde satılan domates püreleri yada 3 adet domatesin rendesini kullanabilirsiniz) bir ufak tencereye koyuyorum. İçine 2 diş sarımsak rendesi yada ezilmiş sarımsak, 2 yemek kaşığı sirke ve  2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz ve 1 kesme şeker koyup kaynatıyorsunuz.
Dilerseniz tüm kayık tabağına önce çırpılmış yoğurdunuzu sonra sosunuzu döküp yayıyorsunuz. Dilerseniz de isteyen istediği sebzeleri seçip tabağına alsın ve üzerine yoğurdunu ve sosunu döksün ve de afiyet olsun.

Fırında Kızarmış Sebzeler 4

 


 

“Sinema” bilmecesinin cevabı:  Adam ve eşi açık hava araba sinemasında bir arabanın içerisindedirler. 


 

1 Yorum

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *