Evet / Hayır Bilmecesi: Bir hikayenin son cümlesini söylüyorsunuz, diğer oyuncular da size yalnızca evet/hayır cevabı verebileceğiniz sorular sorarak tüm hikayeyi bulmaya çalışıyor.
Örnek ve daha detaylı açıklama için:   Evet/Hayır Bilmeceleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Not:  Bilmecelerin yanlarındaki görseller olayı renklendirmek içindir.  Bazen ufak ipuçları verebilirler bazen de sizi tamamen başka bir yöne sevk edebilirler. Görseller sizi aldatmasın …Günün Evet / Hayır Bilmecesi (Hikayeyi Tamamlama Oyunu) = Çakmak

Kadın el yordamıyla çakmağa erişir.  Çakmağı çakar ve çığlık atar.

 

Not:  Soru Alfred Hitchcock’un “Alfred Hitchcock Presents (Orjinal) – Alfred Hitchcock Hour (Türkiye)” isimli dizisinin bir bölümünden alınmıştır.  O diziyi hatırlayanlardansanız şanslısınız demektir.  Ben diziye bayılırdım ama özellikle bu soruyu oluşturan bölüm beni çok etkilemişti. Evet, yukarıdaki tonton amca da Alfred Hitchcock.

CEVAP:

Evet / Hayır bilmecesinin cevabı için lütfen  bu linki tıklayın.  Cevap sayfadaki bilmecenin altında.

 


“Bilyeler” bilmecesinin cevabı: Adam ölüm ile cezalandırılan bir mahkumdu. İmparator ona son bir şans vermek istedi:  Adam, 50’si beyaz 50’si siyah 100 adet bilyeyi, verilen iki kavanoza, dilediği gibi doldurmalıydı. Tek şart, hiçbir bilye dışarıda kalmayacaktı.  Sonra gözleri bağlandı ve  kavanozların yerleri değiştirildi.  Adamdan bir çekişte bir beyaz bilye bulması için en güçlü olasılığa göre davranması istendi. Bu, “yaşamak” demekti ve öldürülmeyecekti.  Olasılıklarını en çok arttıracağı durum neydi?

Adam bir beyaz bilyeyi bir kavanoza diğer hepsini diğer kavanoza koydu. Böylece %50 şans ile beyaz bilyenin olduğu kavanozu seçecekti.  Eğer diğer kavanozu seçerse bile beyaz bir bilye seçebilmek için kendine bir %50’lik şans daha yaratmış olacaktı.


 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *