Kızartmadan Zeytinyağlı İmam Bayıldı 

Kızartmadan zeytinyağlı İmam Bayıldı

Patlıcan bizim ailede en çok tüketilen sebzelerden biri. Kızartma da hiç yapılmıyor gibi bir şey.  Evet zeytinyağını bolca kullanırız ama kızartma yapmayız hiç. Bunun sonucunda da aslında göreceli olarak hafif ve oldukça lezzetlidir annemin zeytinyağlıları. Ben de ondan öğrendiğime göre gönül rahatlığıyla bu tarifi denemenizi öneririm.

Malzemeler:

– 8 patlıcan
– 6 kuru soğan
– Yarım demet maydanoz
– 3 domates
– Bol bol sarımsak (resimden de anlayacağınız gibi biraz! sarımsak koyarız da          zeytinyağlılara)
– 1 çay bardağı zeytinyağı, hatta bence biraz daha fazla
– Yarım demet maydanoz
– Tuz, karabiber, 2 küp şeker
– 1 çay bardağı domates püresi (marketlerde şişede satılıyor ya da kavanozlarda kendi yaptığımızdan     ya da rende)

Kızartmadan zeytinyağlı imam bayıldı – Kırmızı fincan

Yapılışı:

Patlıcanları alacalı soyup tuzlu suya koyuyorum. Onlar beklerken ben soğanları piyaza koyar gibi ince ve halka halka doğruyorum. Domateslerin kabuklarını soyup onları da doğruyorum. Maydanozu da ince ince doğruyorum. Sarımsakları da soyuyorum.  Tümünü geniş bir tencereye koyuyor tuzu, şekeri ve zeytinyağını ekliyorum.  Tüm bu karışımı bir kaşıklar karıştırıp üzerlerine acısı çıkmış patlıcanları yan yana yatırıyorum. Yani altta imam bayıldının içi üstte patlıcanlar oluyor.  Bu ekip böylece kısık ateşte yavaş yavaş pişiyor.

Patlıcanlar aşağıda pişen malzemenin lezzetli suyuyla yumuşayınca patlıcanları bir borcama nazikçe alıyorum.   Patlıcanları iç malzemelerini koymak üzere yine nazikçe boylarından aşağıya doğru bıçakla çizgi gibi kesiyorum (karınlarını yarıyorum yani – bkz. karnı yarık 🙂 ) .  Karınları yarılmış patlıcanların içlerine pişen malzemeyi dolduruyorum.

Maalesef daha bitmedi.  karınları dolan patlıcanları yine büyük iki servis kaşığı ile tencereye geri koyuyorum, iyice yumuşayıncaya, malzemenin lezzeti patlıcanın içine iyice geçene kadar pişiriyorum.

Kızartmadan imam bayıldı

“Oradan al oraya koy”ları zahmetli görünse de öyle değil.   Patlıcan ve tüm içerik çok hızlı ve kolay piştiği için yemek yapılışı pratik yemesi hafif ve çok lezzetli oluyor 🙂

Afiyet olsun…


Çuval Bilmecesinin Cevabı:   Joe bir çocuktur ve Cadılar Bayramı kutlamasından geri dönmektedir.  

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *