Kinoalı Yeşil Salata Nasıl Yapılır?

yesim-ve-karga

Yeşim adında bir arkadaşım var.  Eskiden, biz çocukken “Rüzgar Gülü” diye bir program vardı. Yeşim Abla ve Karga baş rol oyuncularıydı.   Karga, Yeşim Ablanın canlandırdığı bir el kuklasıydı ve Yeşim Abla’ya sürekli  “Yeşimmmm, sen hiç bana solucan kapuskası yaptın mı” diye sorardı.   Ben de canım dostuma telefon konuşmalarımızda sürekli bu soruyu sorarım:
” Yeşimmmm…..”.  Yeşim Allah’tan solucan kapuskası değil de çok pratik ve sağlıklı ve hızlı bir şeyler hazırlıyor çocuklarına.  İşte Kinoalı yeşil salata da bunlardan biri ( lavaştan pizza da Yeşim’in tarifiydi )

Kinoalı Yeşil Salata Nasıl Yapılır?

Ben yine ölçüleri göz kararı koyuyorum.  Yemek yapmada mantığı anlarsak yeter bence.  E Yeşim de öyle tarif ettiğine göre Yeşimce de öyle.  Bana şöyle dedi:  Kinoayı yıka, haşla, salata yap kafana göre istediğini koy, haşlanmış kinoayı koy, karıştır.

Denedim, çok riske girmedim, evdekilerle, kızımın sevdikleriyle hazırladım.  yedim.

Çok kolay, çok çok lezzetli, sağlıklı ve tok tutuyor.

Bu arada arkadaşlarımın uyarısı üzerine kısaca kinoanın bilinen faydalarından bahsedeyim: güçlü bir protein kaynağı, glüten içermiyor, yüksek oranda lif içeriyor, kalorisi çok düşük değil ama rejimlerde verilme sebebi lif ve protein değerleri bakımından tok tutan bir besin olması. Antioksidan kaynağı ve kolesterolü düşürmede rol oynuyor (  Ben internette bir çok sitenin ve özeti yazısından sağladığım iyigelenyiyecekler ‘in yalancısıyım)

Malzemeler:

– Kinoa  ( Kabuksuz olacak – bir de kabuklusu var – kabuksuz beyaz ) . Beyaz renk miniminnacık bir tahıla benzeyen ama tahıl olmayan bitki tohumu (pancar ve ıspanakla hemşehriymiş).

kinoa-beyaz-3

 

– 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı
– Göz kararı nar ekşisi
– 5-6 taze soğan
– 6-7 yaprak marul
– 3 domates
– 2 küçük salatalık
– Kırmızı lahana – az bir şey 😉
– Tuz

Yapılışı:

Kinoa’yı bolca suda birkaç kez yıkadım.  Bazı tariflerde suda yarım saat bekletin diyor.  Sebep şu ki kinoanın hafif acı bir tadı var o acılık yıkanınca gidiyor.   Panik olunacak bir şey yok.  Ben sadece biraz yıkadım suda ve gerçekten çok güzel oldu sonuç.

Bir kısır sever olarak oldukça kısıra benzettim salatanın tadını.

Neyse, devam… Yıkadığımız kinoayı üzerini yaklaşık 2-3 parmak su geçene kadar su koyup haşlıyoruz. 5 dakikada haşlanıyor, yumuşuyor.  Bakınca, tadınca anlarsınız. O sırada marulu incecik kıyıyoruz, domates, salatalık küp küp doğruyoruz.  Taze soğanı da ince ince doğruyoruz. Mor lahanayı incecik kıyıp, tuzla ovup sudan geçiriyoruz.  Karışımın üzerine haşlanmış kinoayı koyuyoruz.   Sonra tuz, zeytinyağı ve nar ekşisi koyup karıştırıyoruz.

Aslında soğumasını bekleyip koyuyorlar ve sosla karıştırıyorlar ama ben kızım okuldan geldiğinde sağlıklı bir şeyler yesin diye hazırladım salatayı.  Sıcak sıcak kinoayı karıştırınca sanki daha bir lezzetli oldu.

Az zamanınız, aç bir karnınız ve şans eseri “şunu bir de ben deneyeyim” dediğiniz kinoanız varsa evde, hadi deneyin, tam zamanı.

Afiyet Olsun,

kinoa-salatasi-zoom

 


Yeşim ve Karga Görseli: 
https://baksucocuga.blogspot.com.tr/2016/04/ruzgar-gulu-80ler.html

 


“Mart” bilmecesinin cevabı :   Paul, James ve Paul’un eşi Linda batan gemiden kurtulmuşlardır ve bir ıssız adaya düşerler.  Adada hiç bir yiyecek yoktur.  Paul’un eşi Linda kısa süre sonra hastalanarak ölür. Paul üzüntüsünden dayanamadığı için onu James gömer.  James bir gün elinde bir parça et ile gelir ve martı avladığını söyler.  Beraber yerler.  Paul’ün içinde bir şüphe kalır.  Ertesi gün de bir gemi onları bulur ve kurtarır.   Paul evine dönüp kendine geldikten sonra yediği etin martı olup olmadığını anlamak için restauranta gider.  Yanına silahını da alır.  Adada yediği etin martı olmadığını anlar…

 


 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *