Lahana Böreği ( Lahana Sarmasıyla Aynı Lezzette ) 

Yufkasız lahana böreği (lahana sarması ile aynı tad)
Yufkasız lahana böreği (lahana sarması ile aynı tad)

Babam lahana dolmasını çok sever. Ben lisedeyken “bu yıllın lahana sarmasını yiyebilecek miyiz? ” diye annemle dalga geçerdi.  Lahana sarmasını ya da yaprak sarmasını ne kadar sıklıkla pişirebilirsiniz ki?  Zordur, tek tek sar, bir çırpıda yensin.  Yapansanız iltifatlar bir yana hızlı hızlı yiyenlerin ağızlarının ortasına bir tane çarp hissi ile yavaş yavaş tüketirsiniz.  İşte babam o yıllarda durumu kurtaran bir çözüm buldu.  Aynı malzemeleri kullanarak tek tek sarma yapmak yerine yemeği börek formuna getirmek. Börek derken unsuz ve yufkasız börek yani lahana yapraklarını yufka olarak kullanılarak yapılan bir börek.  Annem ilk denediğinde heyecan içindeydik ve tüm aile mutlulukla sofradan kalktı.  Aynı lezzet yakalanmıştı.  Artık çok daha sık bu yemeği yiyebiliyoruz.  O zaman; Lahana Böreği ( Lahana Sarmasıyla Aynı Lezzette ) tarifimize bakalım:

Malzemeler:

– Lahana
– 750 gr kıyma ( ben her zaman az yağlı / yağsız
– 1 çay bardağı ince bulgur
– 1 çay bardağı pirinç
– 3-4 kuru soğan
– 1/2 , yarım çay bardağından biraz az zeytinyağı
– Yarım demet maydanoz
– Tuz, karabiber
– Domates püresi (marketlerde şişede satılıyor ya da kavanozlarda kendi yaptığımızdan     ya da rende)

Yapılışı:

Önce dolma yani börek içini hazırlıyoruz.  Kıyma, rendelenmiş soğan, yıkanmış ince doğranmış maydanoz, pirinç, bulgur, tuz, karabiber, 1 su bardağı domates püresini yoğurarak orta sulu bir dolma içi hazırlıyoruz.

Lahana Dolması ile aynı lezzette lahana böreği

Lahananın yapraklarını ayırıp haşlıyoruz ve haşlanan yaprakların ortalarındaki sert kısmı ayırıyoruz. Zeytinyağının bir kısmını borcam kaba yada derin bir tepsiye koyuyoruz (böreklerde olduğu gibi tepsiyi yağlıyorsunuz yani). Haşlanmış yapraklarla tepsinin altını kaplıyoruz (lahana yapraklarının yarısını buraya koyalım). Ortaya dolma içini seriyoruz. Üstünü tekrar lahana yapraklarıyla kaplıyoruz.  Böreğin en üstüne domates püresini (kıvamı koyuysa biraz da su) ve kalan zeytinyağını döküyoruz.   Fırında 180 derecede yaklaşık bir saat pişiriyoruz. Gerçekten leziz oluyor.

Lahana Böreği ( Lahana Sarmasıyla Aynı Lezzette )

Afiyet olsun.


Kadın ve Müzik cevabı: 
Kadın sirkte ipte yürüyen akrobattır. Müzik eşliğinde, gözleri kapalı 
yürümektedir.  Aşağıda ağ yoktur. İpin sonuna geldiğinde yardımcısının ipin 
bitip basacağı platforma geldiğini belirtmek için müziği kapatması 
gerekmektedir. O gün yardımcısı hastadır ve yerine bakan kişi müziği 
erken kapatır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *