Kimyonlu Patates Salatası – Farklı Bir Lezzet ! 

Kimyonlu Patates Salatası – Farklı Bir Lezzet !

“Balık günleri”mizde illa ki patates salatası olur.  Eskiden klasik patates salatası yapılırdı.  Nasıl oldu, ne zaman oldu bilmiyorum ama annem, bir zaman bu tarifini vereceğim salatayı yapmaya başladı.  Biz çok sevdik.  Annemlerin balık misafiri çok olur.  Annem de hep bu salatayı yapar.  Misafirler balıktan çok kimyonlu patates salatasına yüklenir.  Sonra da anneme kızarlar balık yiyemedik diye.

Malzemeler:

– 5-6 patates
– 3 büyük kırmızı biber
– 3 çarliston ya da tatlı köy biberi
– 1 demet taze soğan
– Nar ekşisi
– Zeytinyağı
– Kimyon
– Süsleme için 2-3 yumurta (süsleme diyorum ama istersen koyma, babam bütün gece dırdır yapar – koyun siz bence de çok yakışıyor)

Yapılışı:

Patatesleri haşlıyorsunuz.   Haşlanmış patatesleri çok

Kimyonlu Patates Salatası – Farklı Bir Lezzet ! Patates karıştırılıyor

çok soğumadan henüz ılıkken soyup küp küp doğruyorsunuz.  Biraz zeytinyağı koyup patatesleri karıştırıyorsunuz.

Zeytinyağı patatesin içine nüfuz edince daha lezzetli oluyor salata ( yapmasanız, yağı en son sos bölümünde de koysanız olur ama annem öyle diyor, benden söylemesi ).

Kimyonlu Patates Salatası – Farklı Bir Lezzet ! Malzemeler

Bu sırada soğan, kırmızı bber ve yeşil biberi minnacık doğruyorsunuz. 2-3-4 milim gibi.  Yani o kadar ayar yapamazsınız o yüzden geniş tuttum milim tarfini 🙂 . Mümkün olduğunca ufak anlayacağınız, resimde görüldüğü gibi.

Bu doğradığınız malzemeleri patatesin içine katıyorsunuz. Zeytinyağı, tuz, nar ekşisi ve bolca kimyon koyuyor, karıştırıyorsunuz.

Haşladığınız ve kabuğunu soyduğunuz yumurtaları dörde bölüyor ve salatanızı süslüyorsunuz.

Afiyet olsun.

 

Peki insanları balığa çağırdınız.  Kimyonlu patates salatası, balık, deniz börülcesi, midye dolma, bir de şu ikisinden birini ya da ikisini de düşünebilirsiniz menüde ki misafirler patlasın orta yerlerinden: Fındıklı Yoğurtlu Kabak Salatası  ve  Yoğurtlu Pancar Salatası “Sigara ve Mektup” Bilmecesinin Cevabı:   
Adam  bir bekçidir ve cüzzamlı insanların karantina içerisinde olduğu bir adadır bu.  Cüzzamın belirtilerinden biri de sinir tahribatı sonucunda duyuların hissizleşmesidir.  Adam sigaranın elini yaktığını fark etmez.  Sağlık biriminden gelen mektupta da adamın son sağlık kontrolünün sonuçları vardır.  Ona da cüzzam bulaşmış olduğu yazmaktadır. 


 

CEVAP VER

GÜVENLİK KODU *